Nelja Energia kavandab Kunda lähistele kolme uut tuulikut


BNS 12.08.2008

Eestis mitmel pool elektrituulikuparke rajanud OÜ Nelja Energia kavatseb 2011. aastaks kolm uut tuulikut püsti panna Kunda lähistele Ojakülla, investeerides ligi 150 miljonit krooni.

Viru-Nigula vallavalitsus on uue tuulepargi rajamiseks algatanud vastava detailplaneeringu ja keskkonnamõju strateegilise hindamise, mille avalik arutelu leiab aset 26. augustil Viru-Nigulas.

Planeering haarab ligi 46 hektarit maad. Kava kohaselt rajab Nelja Energia kolm tuulikut, mille igaühe võimsus on kaks megavatti. Tuulest toodetav elekter kavatsetakse suunata Eesti Energia jaotusvõrku.

Tuulikute torni kõrgus on 98 meetrit ja rootori läbimõõt 82 meetrit. Lisaks tuulikutele rajatakse vajalikud teed, elektrikaablid ja liitumispunktid.

OÜ Nelja Energia juhatuse esimees Martin Kruus ütles BNS-ile, et kava kohaselt läheb uus tuulepark käiku 2011. aastal, kuna seadmete järjekord on pikk.

Nelja Energia on rajanud samuti Viru-Nigula lähistele Tallinna-Narva maantee äärde veel ühe tuulepargi, mille Eesti Energia tütarfirma Põhivõrgu nõutud puudused peaksid Kruusi sõnul saama kõrvaldatud tänavu septembri lõpuks.

Pärast selle tuulepargi täies ulatuses töösse viimist saab 24-megavatise (MW) võimsusega Viru-Nigula tuulepargist Eesti võimsaim tuuleenergia tootja. Seni on Eesti suurimaks tuulepargiks Pakri poolsaarel paiknevad 18,4 MW koondvõimsusega generaatorid, mille operaatoriks on samuti Nelja Energia.

Eestis mitmeid tuuleparke opereeriv taastuvenergia arendaja OÜ Nelja Energia sai mullusel majandusaastal ligi 12 miljonit krooni kasumit, võrreldes aasta varasemaga kasvas ettevõtte kasum enam kui kuus korda. Nelja Energia müügitulu ulatus mullu 16 miljoni kroonini, mis on enam kui kolm korda rohkem kui 2006. aastal, selgub ettevõtte majandusaasta aruandest.

Nelja Energia omanikeks on võrdsete osalustega OÜ Solarcom ning OÜ Partners Investments Eestis ja Norra ettevõte Vardar Eurus AS.