Jänes toetab rahvusooperi juurdeehituse rajamist


BNS 09.08.2008

Kultuuriminister Laine Jänese hinnangul võiks riigikogu täiendada kultuurkapitali rahastatavate kultuuriobjektide nimistut ning lisada sinna muu hulgas rahvusooper Estonia juurdeehituse, kirjutab Postimees.

Jänes ütles ajalehele antud intervjuus, et kultuurkapital on paljude võimaluste ja seadusega reglementeeritud asutus ning kultuuri toetamise moodus, mida mingil juhul ei tohiks lammutada ega hakata muutma selle põhilisi alustalasid.

"Mina ei ole küll kuulnud, et keegi oleks pakkunud sobivat alternatiivi. Ärme raiu oksa, millel istume, ärme sülita vanasse kaevu," lausus ta ja kinnitas, et valitsuse hoiak on pigem selline, et omal ajal moodustatud kultuurkapitali seadus on praegu kultuurivaldkonna päästerõngas.

Kuigi kultuurkapitali rahaallikate muutmine ei ole tema sõnul päevakorral, on siiski olnud juttu võimalusest viia riigikokku seadus, millega täiendatakse riiklikult oluliste kultuuriobjektide loetelu. 40 protsenti kultuurkapitali raha läheb seaduse järgi ehitamiseks.

Jänese kinnitusel on nii rajatud Eesti muusika- ja teatriakadeemia uus hoone ja Kumu ning järgmisena ehitatakse Eesti Rahva Muuseum (ERM). "Need otsused on teinud 1990. aastate alguses riigikogu ja nimeliselt kultuurkapitali seadusse sisse kirjutanud. Seetõttu oleks minu meelest riigikogul nüüd õige aeg nimetada järgmised kultuuriobjektid, sest tänu sellele süsteemile on ehitatud need olulised hooned, mis muidu ehk oleks ehitamata. Need on olnud targad kultuuripoliitilised otsused," ütles reformierakondlasest minister ajalehele.

Jänese hinnangul võiks järgmine objekt olla rahvusooperi saali ehitus Estonia puiestee 4 juurde. Samuti võiks tema sõnul nimetada veel kolm objekti, mis pika perspektiiviga seadusse kirjutada.

Tema sõnul võiksid nii rahvusooperi saal kui teised uued ehitised tulla samasuguse süsteemi järgi nagu seni. "Kumu saab makstud 2010, ERM avatakse esialgsete plaanide järgi 2012, aga maksmine käib veel edasi," lausus Jänes ja lisas, et kuna kultuurkapitalile jääb pärast 2010. aastat maksta veel ERM, võiks juba aastatel 2012-2013 hakata paralleelselt rahastama rahvusooperi ehitust.