Tolliagentuur plaanib Luhamaa piiripunkti logistikakeskust


BNS 26.06.2008

Võru tolliagentuur OÜ Collade kavatseb Luhamaa piiripunkti külje alla 5,3 hektarile rajada tolliladudest ja parklatest koosneva logistikakeskuse, kirjutab Võrumaa Teataja.

Vajaliku detailplaneeringu peaks Misso vallavolikogu kehtestama juulis või augustis.

Kompleks rajatakse Luhamaa piiripunkti aia taha umbes 5,3 hektarile. Sinna mahuvad nii laohooned kui ka 300 parkimiskohta piiriületust ootavatele või puhkepausi pidavatele veokijuhtidele.

Praegu ajab laienemisplaane pidav ettevõte Luhamaal läbi ühe soojaku ja lahtise tollilaoga, milleks on aiaga piiritletud plats. "Aasta on siin põlve otsas seda tehtud," ütles Collade omanik Ülar Sarapuu, kellel on varasemast tollitöö kogemus.

Riik soosib piiripunktide lähedusse logistikakeskuste rajamist. Kagu-Eestis nähakse idapiiri suurima transpordisõlmena Koidula piiripunkti, mille lähedusse rajatakse uus raudteejaam.

"Luhamaa ja Koidula asuvad nii lähestikku, et moodustavad tegelikult ühe Moskva-suunalise piiriületuskompleksi. Vähemalt tasuks asjale nii läheneda," lausus majandusministeeriumi ekspert Heldur Vaher.

Kui Koidulas jääb tulevikus prioriteediks mööda raudteed veetav kaup, siis Luhamaa on spetsialiseerunud maanteetranspordi teenindamisele.

Vaheri sõnul on Koidula ja Luhamaa sobivad kohad, kus transiitkaupa ladustada, pakendada, jaotada ja muid müügieelseid ettevalmistusi teha.