Tark ehitaja elab üle elamuehituse mõõna


Äripäev 18.06.2008

Nii rohkelt riigihankeid võitnud Facio Ehitus kui ka SRV Ehitus prognoosivad hoolimata ehitus- ja kinnisvaraturu langusest selleks aastaks ehitustegevuse kasvu.

SRV Ehituse nõukogu liige Indrek Toome ütles, et 6protsendiline netokäibe kasv ehituses ei tundu kuidagi utoopiline.

"Ei maksa arvata, et kuna kinnisvaraturu ühes sektoris valitsevad praegu kitsad ajad, mõjutaks see ka ülejäänud ehitustegevust," arvas Toome. Toome sõnul on targal ehitusettevõttel mitu rauda pidevalt tules. "Peale elamuehituse on veel ka tööstus, kommunaalvõrkude ehitus, kaubandus ja muud ehitusvaldkonnad," tõi Toome näiteid, kus praegu ehitada annaks.

Facio Ehituse AS prognoosib selleks aastaks ehitustööde netokäibe 6protsendilist kasvu ehk ligi 1 miljardi suurust müügitulu.

"Konkurentsi tihenemisel on ka omad head küljed - ehitushindade langusega on suurenenud alltöövõtjate ja kvaliteetsema tööjõu valik. Seega on just languse faasis õige aeg piisavalt reserve ja mahtu omavatel ettevõtetel ehitustegevust elavdada," märkis Facio Ehituse tegevdirektor Riho Kalve.

Lisaks sügisel valmivale Räga 10 elamule on Facio Ehitusel tänavu kavas veel teistegi korterelamute rajamine Tallinna.

Töös olevate objektide nimekirjas on ka riigiprokuratuuri hoone, Paldiski tehnopark, Märjamaa rahvamaja, mitmed gümnaasiumid ja lasteaiad ning Tallinnas Erika tänaval sotsiaalmaja ja Metroplaza büroohoone Viru väljakul.

Skanska EMV endise ehitusdirektori Tarmo Lige sõnul on Facio Ehitusel võimalik sel aastal ehitustööde netokäivet 6 protsendi võrra tõsta, juhul kui ettevõte on piisavas mahus suuri lepinguid sõlminud, kuid kasumisse ta ei usu.

"Käivet võivad nad ju tõsta, kui nende eesmärgiks on ainult käibe tõstmine, aga vaevalt sealt kasumit tuleb," märkis Lige.

  • Tänavu 6% kasvu prognoosiva Facio Ehituse möödunud aasta käive oli mullu 940 miljonit krooni ja tulumaksueelne kasum 77 miljonit krooni. Käive kasvas võrreldes eelmise aastaga 33%.
  • Facio Ehituse ehitustööde netokäive on aastatel 1997-2007 kasvanud 132 miljonilt 940 miljonile kroonile ning puhaskasum neil aastail 1,5 miljonilt kroonilt 77 miljonile kroonile.
  • Facio Ehitus on viimasel ajal võitnud mitmeid Tallinna ehitushankeid, nt Vabaduse väljaku alla parkla rajamise eeltööd, mis lähevad maksma 39,6 miljonit krooni, 143 miljoni kroonise munitsipaalmaja ja 25 miljoni kroonise lasteaia ehitus ning suure osa Nõmme kanaliseerimine.