Õige uks on moodne ja turvaline

Oma Maja


Äripäev 05.05.2008
Katrin Romanenkov

Moodsate metalluste kõrval on endiselt au sees traditsioonilised puidust uksed, mis tänapäevaste tehnoloogiate abil vastavad kõigile nõuetele.

Nii nagu muutub mood elamuehituses, muutub see ka välisuste osas. Uksed muutuvad modernsemaks, vähem kasutatakse klassikalisi elemente, nagu kaared ja muud ajaloost kaasa tulnud kaunistused.

Väga palju kasutatakse klaasi ja ka roostevabast terasest elemente.

Puit või metall?

See, millist välisust majale valida, sõltub eelkõige loomulikult inimese maitse-eelistustest ja majast endast. Peale silmale meeldiva disaini ja värvi valimise tasub vaadata seda, kas uks on heli- ja ilmastikukindel, samuti tuleks jälgida turvaelemente.

Meie seadused näevad ette normid uste heli- ja tulekindlusele, soojapidavusele küll nõudeid pole, kuid sedagi on mõistlik uksetootja käest uurida.

Uks võib olla kas metallist või puidust, mõlemal on oma head ja vead. Metalluks on üsna vähenõudlik ja selle eeliseks on see, et meie kliimas on selline uks ka kümne aasta pärast täpselt sama kuju ja mõõtudega kui paigaldamise ajal.

Samuti on seda palju lihtsam hooldada kui puidust ust.

"Metallust tasub valida siis, kui tahetakse tugevat ust, mis ei hakka meie ilmastikus mängima - paisuma või kahanema.

Samuti on olulised majaelanike eluviisid ja harjumused, näiteks kui majas on koer, võib puituks väga koledasti kraabitud saada," arvab metalluksi tootva Revalnet Eesti OÜ juhataja Andres Larin.

Uued puituksed ei mängi

Puit on kliima suhtes väga tundlik, kuid selle plussiks on see, et ta on looduslik ja soe materjal. Seetõttu eelistavad paljud inimesed puidust uksi ka välisustena.

uks.jpg

Haapsalu Uksetehase direktor Ago Soomre kinnitab, et tänapäeval toodetavad puituksed on väga kvaliteetsed ja ilmaoludele vastupidamiseks on kasutusel uued tehnoloogiad.

"Tänapäevane puidust välisuks peab olema valmistatud sellistest materjalidest või sellise tehnoloogiaga, mis väldiks välisukse kuju ja mõõtude muutust ilmastiku mõjul. Põhjamaades toodetakse uksi alumiiniumvineeri baasil, mis tähendab, et ukselehe kummalgi poolel on konstruktsioonis alumiiniumleht, mis tagab ukse stabiilsuse."

Hoolimata alumiiniumlehtedest ukselehes, toimub puidust ukse puhul ikkagi teatud deformeerumine ja liikumine ilmastiku mõjul.

Siinkohal on hea kvaliteedi saavutamisel olulised kahes suunas reguleeritavad hinged, topelttihendid ja ideaalne ukselengide paigaldus. Olles ukse paigaldamisel põhjalik ja hoolikas, tagatakse see, et uks sulgub ja avaneb ilma probleemideta ka aastate pärast.

Ainult uksele loota ei saa

Puit on nõudlikum materjal kui metall, ta vajab hooldust ja peaks olema kaitstud meie ilmastiku eest. Soomre arvates tuleb puidust välisukse viimistluse valikul arvestada sellega, et spooniga uste hooldusele tuleb hiljem selgelt rohkem tähelepanu pöörata kui näiteks värvitud ustele.

"Samuti tuleb arvestada sellega, et välisuks oleks kaitstud nii otsese päikese kui ka vihma eest kas varikatusega või paigaldusega nišši. Enamik puituste tootjaid on sellise nõudmise ka oma garantiitingimustesse kirjutanud," lisab ta.

Sõltuvalt tootjast on puidust välisukse garantii enamasti kaks aastat viimistlusele ja 5-10 aastat kujukindlusele.

Ukse turvalisust silmas pidades ei näe Soomre erilist vahet, kas tegemist on metallist või puidust uksega.

"Mõlema puhul on vaja rakendada jõudu ning tööriistapoes saada olevate käsitööriistadega ei ole keeruline tulla läbi ükskõik millisest uksest, tuleb lihtsalt õige tööriist valida. Seetõttu on oluline kasutada turvateenuseid, mitte loota ainult tugevale uksele. Välisuks on mõeldud sisse- ja väljakäimiseks, sihikindlate röövlite eest see ei kaitse."

Oma kavand kõige kallim

Ukse välimuse valikul on võimalused väga suured, on nii lihtsamaid ja soodsamaid mudeleid kui ka eksklusiivseid disainuksi.

Kuna mudelivalik on väga lai, soovitab Larin valida uks standardtoodangu hulgast ja eristumiseks kasutada tootjate pakutavaid võimalusi: värve, põnevaid klaaspindasid ja furnituure.

"Selline lähenemine tagab tootele mõistliku hinna," ütleb ta. "Omaenda kavandiga välja tulles on lõpphind kallim ja kindlasti on riskid ukse vastupidavusele, kuna tegemist on ju katsetamata tootega."

Metalluste osas eelistatakse viimasel ajal palju alumiiniumprofiiluksi terasprofiiluste asemel.