Teaduspark plaanib 50-100 miljonit maksvat nanolaborit


BNS 11.06.2008

Sihtasutus Tartu Teaduspark kavandab koostöös kohalike ettevõtjate, ülikoolide ning haridus- ja majandusministeeriumiga nanolabori ehitamist, mille maksumus jääks 50-100 miljoni krooni kanti.

Tartu Teaduspargi tegevdirektor ja juhatuse liige Toomas Noorem rääkis BNS-ile, et projekt on mõeldud nanotehnoloogia arendamiseks. "Koos Tartu Ülikooli füüsika instituudi ja oma majas olevate arendusfirmadega tahaks luua uue keskkonna, nõndanimetatud ülipuhtad ruumid," ütles Noorem.

Labori idee on Noorema sõnul praegu eelprojekteerimise tasemel. "Alustame lähiajal juba konkreetse hoone projekteerimist. Kui kõik läheb hästi, siis järgmise aasta sees võiks esimene etapp juba valmis saada," lisas ta.

Teisipäeval Tartu Teadusparki külastanud majandusministeeriumi kantsleri Marika Priske sõnul võimaldaks kavandatav ühiskasutusega labor luua ühise katsebaasi ettevõtjatele. "Seal on tehnoloogia, mida nad ükshaaval kindlasti osta ei suudaks ja mida ühtlasi saaksid kasutada ka ülikooli teaduskonnad teadus- või õppetööks," märkis Priske.

"Sellest võiks tekkida uusi äriideid ja tootmisi, mis sealt lõpuks välja kasvavad."

Priske ütles BNS-ile, et tõenäoliselt oleks labori projekti võimalik toetada ka haridus- ja majandusministeeriumi meetmetest.

Lisaks plaanib Tartu Teaduspark rajada nanolabori toetamiseks ka prototüüplabori.

Sihtasutuse projektijuht Henri Hanson ütles BNS-ile, et niinimetatud protolab-projekti eesmärgiks on muretseda endale seadmeid, mille abil saaks hakata kohalikele ettevõtjatele pakkuma teenuseid prototüüpimise ja täppismehhaanika alal.

"Tulevikus saaks seda veel edasi arendada ja kasutada näiteks pinnakatteid ja elektroonikaseadmeid, millega saaksid ettevõtjad alustada väikeseeriate testimise ja tootmisega," rääkis Hanson.

Hansoni sõnul on labori ideed asutuses juba aastaid arutatud ning regioonis on eelnevate projektide käigus läbi viidud ka tasuvusuuring. "On selgunud, et just metalli- ja elektroonikaettevõtjad oleks huvitatud sellisest laborist ja teenustest, mida see labor võiks pakkuda," ütles ta.

Hanson lisas, et ka välismaal on palju selliseid keskuseid ning et kuna teaduspargil on valminud uusi hooneid, oleks labori jaoks võimalik ka ruume leida.

"Projektiga on seotud ka ülikoolid ja kutsehariduskeskus, ka nemad on huvitatud uuemate tehnoloogiate näitamisest ja katsetamisest," märkis ta. "Põhiline sissetulek oleks aga kindlasti ettevõtjatele teenuse müümisest."

Hansoni sõnul võiks prototüüplabor 2010. aastaks juba kindlasti olemas olla.