Nord Streami keskkonnamõjude hindamine venib


BNS 06.06.2008

Keskkonnaministeeriumi büroojuhataja Taimar Ala hinnangul näitas eelmisel nädalal Moskvas toimunud Nord Stream AG esindajate kohtumine Läänemere riikide esindajatega, et keskkonnamõjude hindamine venib.

"Peamine sõnum ürituselt on see, et riikide kahtlused keskkonnamõju hindamise protsessi lõpptähtaja edasinihkumisest said ametliku kinnituse," kommenteeris keskkonnakorralduse büroo juhataja Ala BNS-ile 29.-30. mail toimunud gaasitorustiku piiriülese keskkonnamõju hindamise mõjutatud riikide kohtumise tulemust.

Tema sõnul tekib Nord Stream AG enda hinnangul ajagraafikus umbes pooleaastane nihe. See tähendab, et keskkonnamõju hindamise lõpparuannet on ilmselt oodata oktoobris 2008.

Ala lisas, et kui asjaosalised riigid on aruande sisu ja kvaliteediga nõustunud, suunatakse koonddokument avalikule väljapanekule ja arutelule.

"Erinevates riikides kehtivaid menetlustähtaegu silmas pidades jääb avalik arutelu erinevates riikides suures osas 2009. aasta algusesse," nentis ta. "On ilmselge, et mõju hindamise ajal uute lisatingimuste esitamine võib tagada mõju hindamise suurema tulemuslikkuse, ent teisest küljest seab see märkimisväärseid väljakutseid hindamisprotsessile."

Ala lisas, et Nord Stream AG-l polnud osalenud riikidele väga palju uut või seni veel mitte teadaolevat edasi öelda, mistõttu sai kogu üritus nii mõnegi riigi kriitika osaliseks ning kohtumise tähtsust on peetud marginaalseks.

Samas nentis Ala, et Nord Stream AG soovib riikidega pidevalt suhelda, et tagada mõju hindamise protsessi sujuvus ja täiendavate viivituste vähendamine.

Moskva kohtumisse suhtusid skeptiliselt ka Soome keskkonnaametnikud, kes nimetasid toimunut korrektseks komöödiaks ning peavad ebareaalseks soovi saada Nord Streami ehitamiseks vajalikud keskkonnaload 2009. aasta lõpuks.