Tellijad nüüd kuningad, firmad teenijad


Äripäev 04.06.2008

Kui jaanuaris ehmatas ehitusfirmasid suisa jäätuv ehitusturg, siis suve hakul - ehitushooajal - on talveunest saanud süüdlastotsiv poolunelemine.

"Ehitusturg on jahtunud kindlasti rohkem kui neli protsenti," pahvatab esimese hooga ASi Ritsu juhataja Ants Randmaa statistikaameti selle aasta esimese kvartali hinnangu kohta. Juba kaks kuud käiva ehitushooaja tulemused on jäänud tavapärasele ning oodatule kõvasti alla. "Ajakirjandus on inimesed ära hirmutanud, kõik nagu ootavad Noa laeva ja justkui loodavad saada kõike ilma kätte," pahandab ta.

OÜ Palkmajad juhataja Urmas Rang aga tunnistab, et praegune ehitushooaeg on nende jaoks käivitunud oodatult uimasemas tempos kui eelmise suve hakul.

Põhiliste pidurdavate teguritena nimetab ta kinnisvaraturu jahtumist ja pankadelt raskemini laenu saamist. Samas süüdistab temagi ajakirjandust pessimismi ning majanduskriisi kujutelma levitamises.

Ühelt poolt on OÜ-l Palkmajad käesolev aasta käivitunud rahuldavalt, kuna lepingud said sõlmitud juba eelmisel aastal. Teiselt poolt aga lükkavad kliendid ehitust tema sõnul erinevatel põhjustel edasi.

"Inimestel on säilinud soov ja vajadus ehitada, aga sageli on vaja enne korter maha müüa, kuid korteri müük takerdub potentsiaalse ostja rahaliste võimaluste taha," selgitab ta.

OÜ Katusetark juhataja Teet Vaar tõdeb, et elamuehitus on teinud vähikäiku.

Teisalt aga rõõmustab ta kasvava tööjõukülluse üle. Mis aasta lõpuks saab, Vaar öelda ei oska. Kui riiklikke tellimusi väheneb, saab ju töötajaid veelgi enam valida. "Kõik toimib, nagu peab - osa peab minema pitsaküpsetajateks," loodab ta töökvaliteedi kasvu.

Et ehitus on hooajaline tegevus, siis ei saagi Urmas Rangi veendumusel aasta lõpuks enam midagi paremuse poole minna.

"Ehk pärast suvepuhkust nähakse, et mannat sadama ei hakka ning maju tuleb teha ikka kivist ja puust," unistab Ants Randmaa klientide huvist. Peaksid paremad ajad ju saabuma talvel ja uuel kevadel.

Kuivsegude tootja Uninaks ASi juhataja Guido Piksar peab sinisilmseks firmade ja kaupluste lootust, et turg hakkab kohe-kohe kiirelt tõusma.

Teisalt peab ta möödunud aasta taseme säilitamist heaks saavutuseks. Oli ju buumiaegne 20-30protsendine kasv hullumeelne. Senisele langusele ootab ta aasta lõpuks vastusena pisikest plussi. "Isetegijale on hea aasta, ehitusturg on stabiilne ja lollus koos kinnisvaraarendusega lahti lastud," teatab ta rahuldusega.

Kommentaarid

Veljo Haube, OÜ Väo Paas juhataja

Sellist buumi lähema seitsme aasta jooksul enam ei tule. Jaanuaris ei olnud OÜ-l Väo Paas eriti suured ootused. Arvestasime 20-25% paekillustiku müügimahu vähenemisega võrreldes 2007. aastaga. Samas olid olemas tarnelepingud, mis andsid tugeva kindlustunde.

Esimesed viis kuud on prognoosist paremad, müüdud on umbes 15% vähem tonne kui 2007. aastal.

Müügis on kvaliteetsema killustiku osakaal suurem ja seetõttu ei langenud käive võrreldes 2007. aasta sama perioodiga nii palju.

Ehitusturg langeb kindlasti rohkem kui see 4%.

Ilmselt kvaliteetsete ehitajate käive ei vähene. Enam kannatavad kehva kvaliteediga silmapaistnud firmad.

Et aga see langus ei oleks ehitusele nii raske, näen vajadust Eesti riigi poolseks toeks. Piltlikult öeldes saab homme 12 kilomeetrit teed sama raha eest, mille eest sai eile 10. Tõsi, kütuse hinnad teevad siin oma korrektuuri. Usun, et hiljemalt 2008. aasta lõpuks seatakse uued sihid ja 2009. aasta kevadel on ehitajatel piisavalt tööd.

Indrek Peterson, Eesti Ehitusettevõtjate Liidu tegevdirektor

Päris oodatud tempot ehitushooaeg pole saavutanud. Kuid midagi väga hullu ka pole. Kui infrastruktuuride ehitus on suhteliselt heas seisus, siis elamuehituses väljastati selle aasta esimeses kvartalis ehituslubasid kaks korda vähem kui eelmise aasta neljandas kvartalis.

Paistab, et põhi on käes. Elamuehitus võiks elavneda sügisel, kuid see jääb alla möödunud sügisele.

Üheööliblikatel ja väikefirmadel läheb raskeks. Optimistlikel hinnangutel jääb turg nulli, pessimistlikel langeb veel kümme protsenti.

Jaanus Otsa, ehitusettevõtja

Selge, et käesolev aasta on ehitusele ja kinnisvarale kehv. Isegi kui ma teaks, mis edasi saab, siis ma ei ütleks seda!

Eestis langevad nüüd esimest korda kinnisvara ja ehituse hinnad. Samas oli see areng ammu teada.

Ehituses kulub vahenditest üks kolmandik platsitööle, teine planeerimisele, kuid kuhu kulub kolmas, seda ei tea keegi. Just viimses on tootluse tõstmise võti!