Aiad ja väravad

Vastupidavad ja kaunid välispiirded annavad maa omanikule nii turvatunnet kui ka tõstavad krundi esteetilist väärtust. Üha enam majaomanikke on otsustanud oma territooriumi piirata aiaga, küsimuseks jääb ainult: milline aed oleks sobilikkum samas aga vastupidavam ning harmoneeruks ümbruskonnaga.

Enamikes elamutes on elanikke palju ja seoses sellega kaasnevad ka mitmesuguseid erinevad nõudmised piirdele.

  • Esimene tingimus aiale on tugevus, et jalutavad koerad ja mängivad lapsed, saaksid ennast tunda hästi ning, et piire suudaks taluda temale langevat koormust.
  • Teine on turvalisus, aed peab olema vandaalidele võimalikult raskesti lõhutav. 
  • Kolmas oluline aspekt on  kindlasti sobivus muu ümbritseva keskonnaga.

Nendele kõigile kolmele nõudele vastab ideaalselt keevispaneelaed. Paneelaiad on jäigad ning võib öelda, et lõhutamatud, kuna koosnevad ligi 5 mm paksusega omavahel kokku keevitatud terastraatidest. Paneele saab valida erinevate tüüpide vahel, näiteks PVC kattega või ainult tsingitud. Paneeli ülal ääres on vertikaalsed 3 cm varvad, mis raskendavad üle ronimist. Paneelaedade turvalisus on kindlasti üks põhjus, miks kasutavad seda aia tüüpi paljud tööstusettevõtted. Paneelaia puhul kinnitatakse aed sektsioonidena aiapostide külge ning vajadusel võib neid ükshaaval vahetada.

Teine võimalus on võrkaed. Võrke on laias laastus kahte sorti: punutud võrk ja keevisvõrk. Millist valida sõltub eelkõige tellija maitsest. Keevisvõrk on tehtud tsingitud terastraadist ja kaetud PVC-kattega, väikesed kandilised võrgusilmad ja topeltäär nii üleval kui all teevad võrgu eriti tugevaks. Punutud võrku saab valida ka nii PVC-kattega kui ilma.  Võrgu valimisel tuleb arvestada kindlasti traadi paksusega. Näiteks peene traadiga võrku on kasvõi koeral peale hüpates väga kerge kõveraks vajutada, samuti on seda vargal lihtne näpitsatega katki lõigata. Võrgu traadi läbimõõt võiks olla vähemalt 3 mm, samuti tuleb arvestada võrgu silma suurusega. Mida väiksem silm seda tugevam võrk.  Nii paneelaia kui võrkaia puhul on väga oluline paigaldus. Korrektse paigalduse üks eeldus on selle tellimine spetsiaalsest aia paigaldamise ettevõttest.

Väga oluline piirde juures on ka värav. Värava õige valik määrab suuresti elanike rahulolu kogu piirdega. Valinud endale sobiv piire, tuleb sellesse sobitada ka värav kui ühtsesse tervikusse. Näiteks metallpiirdega harmoneerub ja ka töötab paremini just samas stiilis värav.
Väravaid on peamiselt kahte tüüpi: liugväravad ja tiibväravad, eraldi saab käsitleda ka jalgväravaid.

Liugväravat kasutatakse enamasti autoväravana. Sellisel juhul liigub värav paralleelselt aiaga ning jätab avanedes sõidutee vabaks. Liugväravat ostes tasuks tähelepanu pöörata rullikutele, mille peal värav sõidab. Ebakvaliteetsed rullikud mõjutavad värava liikumist just kliima muutudes. Näiteks esimese külma ja lumega ei pruugi värav enam üldse liikuda või liigub aeglaselt. Tuleb arvestada, et liugvärava külgsuunas liikumiseks on vaja selle pikkusest kolmandiku võrra rohkem ruumi. Näiteks kolmemeetrine liugvärav vajab ruumi ligi neli meetrit.

Tiibvärav avaneb nii-öelda tavapärasel moel ehk vajab liikumisruumi värava ees või taga. Neid saab kasutada nii suurte autoväravate puhul kui ka jalgväravateks. Tiibväravat tellides tuleb arvestada, kas soovitakse kohe või edaspidi lisada väravaautomaatika. Näiteks üleni puidust väravatele ei saa üsna tõenäoliselt automaatikat paigaldada, sest puudub lihtsalt võimalus selle kinnitamiseks. Samuti tuleb tiibvärava puhul jälgida maapinna kallet: selle tõusmisel või langemisel ei tohi muutuda värava avatavus. Väga oluline detail tiibvärava puhul on hinged ning see, et need oleks reguleeritavad – siis saate vältida meie kliimaast tulenevaid eripärasid.

Jalgvärava puhul on oluline läbi mõelda käelisus ehk kust poolt ja kuhu poole väravat avada soovitakse. Kui tahetakse väravat lukustada, siis tuleks valida kõige kvaliteetsem lukk, sest muidu võib jällegi ilma muutumine raskendada avamist või sulgemist. Elektrilist vasturauda soovides peaks olema värava juurde veetud kaabeldus.

Kõigi väravate puhul tuleb läbi mõelda väravaautomaatika kasutamine. Isegi kui automaatikat kohe ei soovita, oleks mõistlikum kaabeldus kohe väravani vedada, siis ei pea hiljem näiteks sillutist üles võtma, kui tahetakse kaabeldust teha.
Automaatikaga varustatud tiib- ja liugväravad on peaaegu samas hinnaklassis, sest tiibväravale on vaja kahte ajamit, mis muudab hinnad peaaegu võrdseks.

Kvaliteetne värav on kuumtsingitud ja seejärel kaetud värvi või plastikuga. Kui jätta värav tsinkimata, roostetab see meie kliimas mõne aastaga.
Kokkuhoid paigalduse ja kvaliteedi arvel aga võib peagi kalliks minna: ebakvaliteetne värav nõuab iga päev tähelepanu ja hoolt ning põhjustab stressi kõikides selle kasutajates. Seepärast tuleb nii värav kui ka paigaldus tellida aedade või väravatega tegelevast ettevõttest, sest ainult nii saab väravale ja selle tööle garantii

Kokkuvõtvalt võib piirete puhul toonitada kolme tähtsamat aspekti; funktsionaalsus – rahul peaksid olema kõik maja elanikud, vastupidavus – piire peab säilima nägus aastaid ning keskond – piire peaks vastama linnaosa üldisele eksterjöörile.

(Margot Nael, Fagel OÜ)