Tallinna südalinna võib tulla 32-korruseline kõrghoone


BNS 14.03.2008

Eesti Evangeelne Luterlik Kirik (EELK) ja OÜ Ringland taotlevad luba ehitada Tallinna südalinnas Lennuki tänava ääres asuva kaitsealuse maja juurde 32-korruselise elamu- ja ärihoone, kirjutab Postimees.

Ringland ja EELK soovivad hoone ajalehe teatel püsti panna Lennuki 22/Maakri 29 ning Lennuki 24 ja 26 kruntidele, mis asuvad Stockmanni kaubamaja vahetus naabruses Maakri kõrghoonete piirkonnas.

Kokku on kiriku ja erafirma käes veidi üle 3000 ruutmeetri maad, millest kolmandik kuulub kirikule.

Ajalehe andmeil on pealinna kõrgeim maja praegu 117 meetri kõrgune 28-korruseline Tornimäe kaksiktorn. See, kas Ringlandi ja EELK maja tuleb Tornimäe hoonest kõrgem, sõltub sellest, kui kõrgeteks on ehitatavas hoones korrused planeeritud.

Ringland taotleb praegu Tallinna linnaplaneerimise ametilt ala detailplaneeringu algatamist. Uue kõrghoone ehitus tähendaks kruntidel oleva kahe vana maja lammutamist, kaitse all olev maja aadressil Lennuki 26 tuleks aga säilitada.

Tallinna kultuuriväärtuste ameti muinsuskaitse osakonna juhataja Boris Duboviku sõnul on muinsuskaitse uue kõrghoone eskiisi korra juba tagasi lükanud. "Nad ei arvestanud seal piisavalt mälestisega, nad tahtsid uut hoonet ehitada osaliselt selle kohale," ütles ta.

Dubovik sõnas, et uut eskiisi pole muinsuskaitse näinud, kuid põhimõtteliselt on amet kõrghoone ehitamisega antud alale nõus, kui uus hoone asub kaitsealusest majast eemal.

Ringlandi juhatuse liige Antti Jürgens ei soovinud rajatavat maja ega sellega seotud asjaajamist ajalehele täpsemalt kirjeldada. "Meie soov on teha linnaplaneeringuliselt ajaloolist pärandit arvestav, ent samas modernses võtmes tulevikulahendus," lausus ta.

EELK konsistooriumi kantsler Mati Maanas märkis vaid, et lõplikku lahendust alale ehitamiseks veel pole.

Tallinna peaarhitekt Endrik Mänd rääkis, et kõrghoone rajamise vastu Lennuki tänava äärde on huvi tuntud ning linnaplaneerijatele on pakutud ka erinevaid lahendusi, kuid otsust planeeringu algatamise osas pole veel langetatud.

Kaitsealune puitmaja aadressil Lennuki 26 on rajatud 1920. aastate lõpul ja 1930. aastate alguses. Ekspertide hinnangul on hoone puhul tegemist ühe kõige uhkema säilinud puumajaga kesklinnas.