Merko osaleks Läti rahvusraamatukogu suurhankel


BNS 13.03.2008

Ehitusfirma AS Merko Ehitus tahaks koos kontserni tütarfirmaga SIA Merks osaleda Läti rahvusraamatukogu ehituskonkursil, kuid kardab, et lätlased ei anna ettevõttele seal osalemiseks luba.

Merko Ehitus on valmis raamatukogu ehitushankel osalema, kuid kaldub arvama, et talle ei anta selleks võimalust, ütles Merko Ehituse juhatuse esimees Tõnu Toomik BNS-ile.

Kuna projekti rahastamismudel on praeguseks paigas, on Merko Ehitus valmis konkureeriva pakkumise tegema, rääkis Toomik. Ta viitas aga mõni aeg tagasi käivitunud santaažikampaaniale, mis võib tema sõnul mõjutada konkurssi nii, et Merkole ei anta seal osalemisvõimalust.

Toomiku sõnul on Merko kvalifitseerumine pakkujaks sattunud kahtluse alla, kuna tema hinnangul lihtsalt manipuleeritav Läti ühiskondlik organisatsioon Delna on arvatavasti teadmatusest levitanud sellekohast infot.

Toomiku sõnade kohaselt soovib Delna hanke läbipaistvust, kuid tegutseb sellele eesmärgile vastupidiselt. Ainus reaalne konkureeriv pakkumine Merkolt võib jääda kõrvale ja siis ei saagi keegi kunagi teada objekti turuhinda, märkis ta.

Eestis saab valesid Merko juhtide arreteerimistest, ettevõttele esitatud süüdistustest ja kohtu ette minekust kergelt ümber lükata, kuid Läti avalikkust on palju raskem ümber veenda, lausus Toomik.

Merko oli Toomiku sõnul valmis raamatukogu ehitushankel pakkuma 40 protsenti madalamat hinda. Hoone ehitus -maksumus on ettevõtte arvutuste põhjal 87 miljonit latti ehk 1,95 miljardit krooni, konkureeriva pakkumise hinnangul aga 139 miljonit latti ehk 3,1 miljardit krooni.

Maksumaksja raha otstarbekas kasutamine ei ole hetkel enam argument, märkis Toomik. "See maadevahetuse avalik kohtumõistmine maksab Merko Ehituse aktsionäridele väga valusat hinda."

Kui lätlased Merkot hankel kvalifitseerunud pakkujaks ei tunnista, tellib ettevõte Toomiku sõnul vastavale otsusele juriidilise analüüsi ja otsustab seejärel, kuidas edasi käituda.