Patarei ala planeeringu menetlus võib alata varsti


BNS 25.02.2008

Tallinnas asuva Patarei ja Lennusadama ala detailplaneeringu menetlus võib alata pooleteise kuu pärast, kui Oaas Arhitektid on valmis saanud planeeringu eskiisi.

Oaas Arhitektid koostab 2,3 miljoni krooniga detailplaneeringu alale, mille mahulise planeerimise ideekonkursi firma mullu võitis. Planeeringu hankelepingu sõlmis riigihanke aruande kohaselt Riigi Kinnisvara AS (RKAS) eelmisel nädalal.

Hankelepingu täitmise tähtaeg on 2009. aasta 13. august.

Oaas Arhitektide juhatuse liige Ivar Lubjak ütles BNS-ile, et ettevõte kavatseb Tallinna linnalt detailplaneeringu algatamist taotleda siis, kui planeeringu eskiis on valmis. Kui ei esine takistusi, peaks eskiis tema sõnul valmima pooleteist kuu pärast.

Lubjaku sõnade kohaselt võib Tallinna linnavalitsus planeeringu vastu võtta paari aasta pärast.

Lubjak ütles, et planeering on kavas teha vastavalt RKAS-i koostöös justiits- ja kultuuriministeeriumi ning Eesti Arhitektide Liiduga korraldatud ala mahulise planeerimise ideekonkursile esitatud võidutööle "Kolm õuna".

Töö autorid on Lubjak ise ja Oaas Arhitektide arhitekt Sverre Laanjärv.

Planeeringuala asub Tallinna rannaalal, Patarei kaitsekasarmu ja vesilennuki angaaride territooriumil ja ümbruses.

Konkursiga planeeritav võimalik uushoonestusala on neli hektarit, võistlusala oli kokku umbes 14 hektarit ning funktsionaalselt seotud uurimisala ligi 50 hektarit.

Justiitsministeeriumi huvi on Küti 17 krundile rajada justiitshoone ja seda toetav uushoonestus. Kultuuriministeeriumi huvi on luua Küti 15a kinnistule ja Küti 17 krundile meremuuseumi kompleks.

RKAS-i on huvi välja töötada Kalaranna 2 ja Kalaranna 2a kinnistul paikneva Patarei kaitsekasarmu kasutusfunktsioon.

Lennusadama ebaseadusliku hõivamise kahjunõude osas Eesti riiki esindav Raidla & Partnerid vandeadvokaat Toomas Vaher ütles esmaspäeval BNS-ile, et Lennusadama asjas on käimas eelmenetlus ning pooled on aktiivselt vahetanud mitmeid kirjalikke seisukohti nõudeid puudutavates sisulistes ja protsessuaalsetes küsimustes.

"Kohtuistungit veel ei ole toimunud, ootame istungi aja määramist," lisas Vaher.

2006. aastal esitas riik hagi AS-i Verest, OÜ Agrin Partion, AS-i BPV ja ELA Tolli AS-i vastu hüvitise saamiseks aastaid kestnud Lennusadama ebaseadusliku valdamise eest.

Varasema info kohaselt on riigi kahjunõue pärast eksperthinnanguid tõusnud ligi neli korda umbes 105 miljoni kroonini.