Metsateadlane: enamik Haapsalu peatänava puid on haiged


BNS 25.02.2008

Metsateadlane Lembitu Tarang leidis Haapsalu peatänava, Posti tänava puiesteed uurides, et enamik puid on pääsmatult haiged ning mõni ohtlikult ümber kukkumas.

Ajalehe Lääne Elu teatel inventeeris Tarang linnavalitsuse tellimusel Posti tänava puude tervist kaubanduskeskuse juurest Mihkli pargini ja leidis 135 puu seast vaid 20 tervet. Ohtlikuks hindas ta 10-15 puud.

"Pealt on puu ilus, aga koore all vaid viis sentimeetrit puitu," kirjeldas Tarang. Pehmeid lehtpuid ei saa ka plommida.

Kuigi puiestee on vaid 30-40-aastane, on puude tervist laastanud ennekõike köndistamine. Et suuri lõikehaavu pole desinfitseeritud ja need ei kasva isegi aastaga kokku, pääsevad seeneeosed kudedesse. Nii ongi 95 protsenti puid nakatunud puitu lagundavate seentega.

Tarang ütles, et looduses võiksid Posti tänava puud elada veel üle saja aasta, aga õhusaaste kasvades ja puude vananedes jääb praegusest kõrghaljastusest 10-15 aasta pärast järele vaid pool.

Teadlane lisas, et kui tahetakse ilusat alleed, peaksid seal olema ühevanused ja ühte kasvu puud. Kui haigete ja ohtlike puude asemele uusi istutada, jääb puiesteest kaootiline mulje.

Tarangu sõnul tuleb linna valida puud, mis ei kasva kõrgeks ja mida ei pea köndistama. Tema sõnul ei tasu istutada väikesi puid, sest nende oksi murtakse ja tüve vigastatakse, puud jäävad kängu.

Et 3-4 meetri kõrgused puud maksvad umbes 12.000 krooni, tuleb arvestada ikkagi 1,6 miljoni krooniga, millel lisandub istutamise kulu.

Linnavalitsus tellis puude inventuuri, sest kavandab Posti tänava rekonstrueerimist, ja tellis projekti K&H Projektilt.

Linnakeskkonna peaspetsialist Triin Tarv ütles ajalehele, et linnavalitsusel ei ole veel seisukohta, mida Posti tänava puudega ette võtta.

Ta lisas, et puude saagimine on valus teema ja enne kui midagi ette võtta, peetakse linnarahvaga nõu.

"Diskussioon võib emotsionaalseks kujuneda," tunnistas Tarv, viidates emotsioonidele, mis lahvatasid Tallinnas ja Pärnus, kus taheti pärnaallee haigeid puid saagida.