Sisustamine

JAN&KEN OÜ

Sisustamise põhikriteeriumid

Eelarve
Kui palju on planeeritud kokku kulutada, ehk millise hinnatasemega on võimalik valida materjale, valgusteid, santehnikat?
Objekti tüüp
Valikud erinevad oluliselt kui otsida sisustust näiteks üldehituslikule äriobjektile või ehitada oma kodu. Ühel puhul domineerivad ratsionaalsed otsused, teisel juhul lähtutakse paljuski ka emotsioonidest.
Objekti seisukord
Kas tegu on uusehitusega või vajab objekt renoveerimist? Renoveeritval pinnal tuleks eelkõige üle kontrollida ehituse osad, mida saab taastada (põrandad, küttesüsteemid, krohvpinnad, aknad, uksed jne)


SISUSTAMISE ETAPID

Planeering
Nii uusehituse kui renoveeritva objekti puhul tasub kontrollida, kas olemasolev plaanilahendus vastab nõudmistele. Kas tubade ja köögi asetus on sobiv? Kas on piisavalt panipaiku? Piisavalt avarust, päikesevalgust? Sanruumid loogilise asukohaga? Võimalusel tuleks nõu küsida ka professionaalselt sisearhitektilt.
Viimistlus
Kui puudub sisekujundusprojekt, siis tuleb endal teha otsus üldise stiili ja ka hinnataseme osas. Selge on, et kõiki ruume ühtlaselt eksklusiivselt sisustada pole mõtet. Tuleks leida ruumide dominantsed osad ja panustada neisse. Näiteks kvaliteetne põrand, korralikud uksed, hea keraamika või kiviplaat sanruumides, sobiv tapeedilahendus magamistoas. Kõik muu sõltub juba isiklikest maitse-eelistustest.
Valgustus
Sisustuse algfaasis tuleb tingimata lahendada valgustuse paigutus ja määrata  tüübid. Seina-, lae, või põrandavalgustid? Pinnapealsed, uputatavad või ripplambid? Lülitite ja pistikute paigutus? Abi ja nõuandeid saab alati paluda valgustisalongidest ja elektritarbeid müüvatest kauplustest.
Mööbel ja aknakatted
Suurim mööbliinvesteering on kindlasti köök. Siis tulevad elutoa ja magamistoa mööblivalikud, garderoobilahendused. Siingi on oma reeglid ja spetsiifika, mida valdavad kõige paremini ala asjatundjad. Põhjalikult tuleks tegeleda ka aknakatete küsimusega, mida ideaaljuhul võiks kombineerida ka muude ruumitekstiilidega.

Jan Graps
sisearhitekt
JAN&KEN OÜ