Messid naudivad masse


Äripäev 20.02.2008

Hoolimata ehitusturu jahtumisest ei kurda pikaajaliste traditsioonidega ehitusmesside korraldajad eksponentide puuduse üle. Vastupidi, tänavu loodavad nii Tallinna, Tartu kui Pärnu ehitusmesside eestvedajad näha oma messipinnal end sisse seadmas rekordarvu ettevõtteid.

Oktoobris toimuva Tartu ehitusmessi projektijuht Karin Poolak sõnas, et kui varem ehk põhjendasidki potentsiaalsed eksponendid messile mittetulemist asjaoluga, et niigi ollakse end n-ö aastaks ette välja müünud, siis nüüd peavad firmad müümiseks vaeva nägema hakkama. "Vahetu kontakti kliendiga saavutab ikkagi messil," kinnitas Poolak, kes ootab viinakuul Tartus toimuvale ehitusmessile üle 160 ettevõtte. Seda on kümmekond rohkem kui möödunud aastal.

Pärnus toimub septembris ehitusmess Eesti Expo ning projektijuht Elys Tsupsman tahab kohale tuua üle saja eksponendi. Tänavune mess keskendub küttesüsteemidele, kuid kindlasti tahetakse külastajatele näidata kõige uuemaid tooteid ja lahendusi ka teistest valdkondadest.

Eesti suurim, üle 300 eksponendiga ehitusmess "Eesti ehitab 2008" toimub tänavu 2.-5. aprillini. Eesti Näituste projektijuht Epp Sultsmann sõnas, et kui mullu oli messi üheks läbivaks teemaks energiasäästlikkus, siis sel aastal konkreetset põhiteemat välja valitud ei ole. "Mess annab eelkõige ülevaate Eesti ehitusturu hetkeseisust ja tulevikust," mainis Sultsmann ning rõõmustas, et lisaks igal aastal messil osalevatele suurfirmadele on järjest enam hakanud ürituse vastu huvi ilmutama väiksemad tegijad, kes kohalikus ehitus -äris ehk eriti tuntud veel polegi. "Pole sugugi nii, et ennast tulevad näitama ainult Tallinnas ja selle lähiümbruses tegutsevad firmad ja ettevõtted. Esimest korda on messil esindatud üks Hiiumaa väikefirma. Väga palju on registreerunud uusi eksponente kõikjalt Eestist," rääkis Epp Sultsmann. Tema arvates on teretulnud nähtus, et "Eesti ehitab" võõrustab ka mitmeid ökoehitusega tegelejaid: Säästva Renoveerimise Infokeskust, looduslikku päritolu viimistlusmaterjalide müügiga tegelevat OÜ Safran jt. Kui traditsioonidega messikorraldajad on endale turul koha kätte võidelnud, siis uutel tulijatel nii hästi ei lähe.

"Eesti ehitab" messist nädal hiljem toimuma pidanud uus üritus Tallinna ehitusmess jääb ära. Korraldajafirma Orangetime Expo juhatuse esimees Hardi Kinnas nentis, et korraldusliku poolega hakati tegelema liiga hilja ning paljud kutsutud eksponendid ütlesid messil osalemisest ära.

Ta ei arva, et Eesti Näituste ja Orangetime Expo korraldatavad ehitusmessid üksteist dubleeriksid. ""Eesti ehitab" on suunatud peamiselt suurfirmadele ja ettevõtetele, kes soovivad leida uusi koostööpartnereid. Meie korraldatav mess aga on mõeldud rohkem tavainimestele, kes soovivad oma kodus midagi muuta - olgu selleks seinavärvimine või tapeedivahetus," selgitas Kinnas. Heli Lehtsaar,

Osalemine tasub ära

Eduard Rõžov
Wienerberger ASi turunduse ja tootejuhtimise juht

Läheme sel aastal nii Tallinna, Tartu kui ka juba sel nädalavahetusel toimuvale Narva ehitusmessile. Eelmisel aastal käisime lisaks ka Pärnu ehitusmessil.

Kuna igal aastal on meil pakkuda uusi tooteid, siis on sellist infot kaupluste kaudu klientidele raske edastada, sest poodide ekspositsioonipind jääb väikeseks. Messil aga saab suhteliselt lühikese aja jooksul oma sõnumi sihtgrupile edasi anda. Kõikidel suurematel ehitusmessidel käime seetõttu, et näiteks Tartu või Ida-Virumaa inimene ei jõua Tallinna ehitusmessile ja seetõttu polegi me ainult Tallinnaga piirdunud.

Kui võrrelda näiteks Tallinna "Eesti ehitab" messi ja Tartu ehitusmessi, siis oleme Tartust saanud umbes 20-30 efektiivset kontakti ja Tallinnast 70-80.

Neist nii-öelda realiseeruvad hiljem umbes pooled. See, et Tallinnas saame suurema arvu kontakte, on loomulik, kuna mess on suurem.

Samas on ka ekspositsioonipinna hind kallim. Usume, et mõlemal messil käimine tasub end siiski ära, ka rahaliselt.

Meie tänavune eelarve Eesti ehitusmessidel osalemiseks on umbes 300 000 krooni.