Odavamate seast valitud liuguks muutub hooldamisel ülikalliks

Äripäev


Äripäev 13.02.2008
Toomas Raag
OÜ Kinema müügijuht

Tehniliste sõlmede ja mootori võimsuse pealt koonerdamine muudab automaatse liugukse tööea lühikeseks ning hoolduse tülikaks.

Ukselahenduste automaatikat valides peaks vältima plastmassist detaile. Samuti peaks eelistama enam-vähem tuntud tootja süsteeme, et säiliks ukse pikk kasutusiga ning madalad hoolduskulud.

Kõige enam tehakse vigu sellega, kui odava lõpphinna nimel tellitakse uste erinevad detailid ja paigaldus erinevatest kohtadest.

Selle tagajärjel ei sobi komponendid tihti omavahel kokku ning uks on praktiliselt töövõimetu.

Ehitaja toob maksimaalse hinnavõidu nimel tihti ohvriks ka elementaarse kvaliteedi, mis avaldub hiljem esimestes hooldusarvetes.

Kvaliteetsete teenusepakkujate ja tootjate lahendustele peaks kehtima vähemalt kaheaastane garantii, mis tagab toote kvaliteedi ning korvab ka võimaliku paigaldaja tehtud praagi.

Kindlasti tuleb vältida plastmassist liikuvate osadega uksi, kuna nende hammasrattad ning võllid kuluvad kiiresti.

Automaatsete uste tarnijate vahel valides tasub eelistada neid, kel on paigaldus- ja hooldusmeeskond.

Tarnijafirmat valides tuleb ka arvestada, et firmal oleksid avarii korral olemas vajaminevad varuosad ning ka teenus, mis tagab hoolduse igal ajal.

Kaubanduskeskuste, hotellide, haiglate ja teiste intensiivse käidavusega kohtade uste puhul on oluline ka automaatikadetailide asendatavus. Kuna automaatika koosneb paljudest pisidetailidest, siis soodsaima ja kiireima abi saab tarnijatelt, kellel on kohapeal korralik varuosade ladu.

Suuremad automaatikatootjad pakuvad oma seadmetega kaasa ka erinevaid lisalahendusi. Näiteks avanevad uksed tänu akutoitele ka avariiolukorras. Samuti on võimalik ukse elektrimootorit lukustada, mis tähendab, et ukselehtedesse pole vaja panna eraldi konkslukku ja lõpptulemus on visuaalselt puhas.

Ehkki praegu on trendiks automaatika gabariitide vähenemine esteetilise tulemuse nimel, tuleb arvestada, et mida väiksem uksemootor, seda nõrgem ta ka üldjuhul on. Seetõttu tuleks suuremate ja aktiivsemalt kasutatavate uste puhul kindlasti kontrollida automaatika võimsust.

Pane tähele

  • Kasuta tuntud ja kvaliteetse tootja seadmeid.
  • Ukse mootorit valides arvesta kasutusaktiivsusega ja ukselehtede kaaluga.
  • Veendu paigaldaja garantii ja hooldusmeeskonna olemasolus.
  • Telli lahendus ühelt tarnijalt.
  • Ära lase ehitajal lahendusi leiutada.