Glehni loss saab ühendustunneli palmimajaga


BNS 12.02.2008

Tallinna tehnikaülikool plaanib ehitada maa-aluse tunneli Glehni lossi ja palmimaja vahele, et leida viimasele paremat rakendust ning kavandab ehitustöid koos lossi rekonstrueerimisega tulevaks aastaks, kirjutab Postimees.

Tehnikaülikooli haldusdirektori Margus Leivo sõnul on palmimaja omaette seisvana kasutada keerukas ning palju ühtsem oleks see koos lossiga kasutusse võtta. Seetõttu on ülikool ühe variandina välja pakkunud idee ühendada loss ja unikaalsete raudkivist võlvidega palmimaja maa-aluse tunneliga.

Leivo lisas, et visuaalselt ei oleks ligi 25-meetrisest tunnelist maa pealt midagi näha ning kõik tervisejooksjad ja suusatajad, kes seal on harjunud käima, saaksid seda edasi teha. Leivo hinnangul võiks palmimaja oma salapäraste liigendustega olla väga atraktiivne näituste pidamise koht.

Kuna projekt on alles planeerimisjärgus, ei ole veel kindel, kas tunnelit ja lossi hakkab ühendama väike tõstuk või lift.

Loss ja palmimaja plaanitakse rekonstrueerida ning tunnel ehitada tuleval aastal, tänavu kavatseb ülikool korda teha Glehni pargis asuva tähetorni. Ka on ülikoolil plaanis avardada linnarahva võimalusi kogu kompleksi kasutamiseks, tuleval aastal plaanitakse algust teha ka Glehni lossi remondiga, sest välja on vaja vahetada kõik tehnilised süsteemid ning küttesüsteem viia üle gaasile. Ehitus -tööde maksumus ei ole veel teada.

Nikolai von Glehni kavandatud loss valmis 1886. aastal ning pidi keldrite, müürisiseste keerdtreppide, ärklite, tornide ja sakilise rinnatisega kokku looma kujutluse keskaegsest rüütlilossist.

Pooleldi maa sisse kaevatud ja põhja poolt mätastega kaetud, lõunast mitmevärvilisest ja osalt valgetest klaasruutudest katusega palmimaja keskel oli kaks väikest taimedega ümbritsetud basseini.