Orangetime ei saanud kirvega kurele pihta


Äripäev 06.02.2008

"Ma teadsin kohe, et see ära jääb!" osatab Eesti Expo juhatuse liige Risto Meigas mõnuga aprillis Eesti Näituste messist nädal hiljem toimuma pidanud Orangetime'i ehitusmessi läbimõtlematust.

"Alustasime liiga hilja, ikkagi esimene kord," tunnistab messi korraldaja OÜ Orangetime Expo juhataja Hardi Kinnas. Samas peab ta olukorras teiseks süüdlaseks jahtuvat majandust.

Siiski näeb ta oma messi eelisena, võrreldes Eesti Näituste messiga Eesti Ehitab, orienteerumist väikefirmadele ja lihtinimesest tarbijale. Liiatigi - kõik ju Piritale ei mahu, seega saab kohe tulla parema logistika ja korraldusega Saku Suurhalli Tallinna Ehitusmessile, kiidab ta.

"Turg loksub paika ja võidab mess, kes mõtleb turunduslikult. Meie mess on turunduslikult paremini läbi mõeldud," usub Kinnas Tallinna Ehitusmessi helgesse tulevikku.

Eesti Näituste traagikaks peab ta nende territooriumi minemist kinnisvaraarenduste alla. Samas pole uue messikeskuse rajamine veel otstarbekas, sestap ongi lisahallide toomine Saku Suurhalli juurde parim lahendus. "Eesti Näituste suhtumine meid eriti ei puuduta. Nad puutuvad ju esimest korda kokku konkurentsiga," osutab Kinnas konkurendi ebasõbralikkusele.

"Pahatahtlik on teha sarnane mess veidi pärast meie oma. Selle taga peab olema suursponsor!" kahtlustab Eesti Näituste ASi nõunik Siimu Loogma Orangetime'i tegevuses ülevõtmiskatset.

Mehe kinnitusel oli tal juba varem Kinnasega juttu, kas tasub pahatahtlikult konkureerides teha sarnane suurmess peaaegu samal ajal. "Nemad alustasid alles siis, kui meil oli juba 60% eksponente olemas," lisab Loogma.

Loogma tõdeb, et nüüd pärast ehitusmessi tühistamist on Orangetime'il oma ettevõtmisi hulga raskem välja reklaamida. Liiatigi kui tuntud ehitusfirmad on messiga Eesti Ehitab ennast ammu sidunud, siis Tallinna Ehitusmessile jääksid ikkagi vaid väiksed tegijad. Ärajäänud messi valguses on uusi kliente veelgi raskem saada. "Arvan, et ehitusfirmadele jäi see meelde," nendib Loogma rahulolevalt.

Peale hilise alustamise näeb Siimu Loogma ebaõnnestumise põhjusi nii jahtuvas ehitusturus kui ka läbimõtlematuses: "Üsna mütsiga löömise idee: et lööme pildi vähemalt parajalt segamini."

Aprillis Pirital toimuvale ehitus -messile aga laekub Loogma kinnitusel eksponente järjest. OÜ Eesti-Expo juhatuse liige Risto Meigas Orangetime'i ebaõnnestumises ehitusturu jahtumise põhjuseid ei näe, läheb ju Eesti Expol tema veendumusel järjest paremini. Pigem on messiturg lihtsalt täis. "Mina ehitusturumessile tuleku auku küll ei näe. Kui nad on targemad, siis palun, proovigu," suhtub ta skeptiliselt Kinnase messisuutlikkusse.

"Eesti-suurusele alale piisab ühest suurest ehitusmessist üle kahe aasta, nagu Soomeski. Seega on eriti tobe teha kaks messi ühel aastal," arvab ASi Lokman juhataja Indrek Sauga lonkavast messikorraldusest. Lootmata Pirital kvaliteedi paranemist, kahetseb ta Tallinna Ehitusmessi ärajäämist.

ASi Puukeskus müügijuht Margus Reinmann peab Pirita messil käimist vaid harjumuseks. "Kaks messi on liiast. Kui üks neist hääbub, siis pigem Eesti Näituste oma," lisab ta.

"Messikeskuseta ei jää Pirita ala veel lähema kolme-nelja aasta jooksul kindlasti," välistab Loogma Eesti Näituste lahkumise.

Kommentaarid

Indrek Peterson, Eesti Ehitusettevõtjate Liidu tegevdirektor

Meile tuli ärajätmine üllatusena. Eks Orangetime hindas olukorda ja oma võimeid üle.

Ma ei usu, et siin oleks süüdi langev ehitusturg - see hakkab ju varsti hoopis tõusma. Pigem on Eesti kahe suure ehitusmessi jaoks liiga väike ning messikorraldajad kartsid, et ei saa kliente kokku. Pealegi sattusid ju kaks suurt ehitusmessi õnnetult ühe aja peale.

Konkurents parandab iga toodet. Samas, kas on mõistlik teha kaks messi ühel aastal? Logistilised võimalused Saku Suurhalli juures on igatahes hulga paremad.

Enno Rebane, Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liidu tegevdirektor

Hindan, et Eestis oleks õige teha üks suur ehitusmess üle kahe aasta. Nii on firmade jaoks ajaline distants piisav, et tutvustada uusi tooteid ja taluda kalleid osalemiskulusid.

Loomulikult oleks väga hea, kui oleks konkurents, muidu lähevad hinnad kalliks! Kuid Eesti mastaabis pole majanduslikult mõistlik käivitada mitut suurt ehitusmessi.

Lahendusena peaks tegema üle kahe aasta põhjalikult läbi mõeldud ehitusmessi. Siin tuleb lahendada logistika ja näitusepindade küsimus.

Eesti Näituste puhul on probleemiks just logistika. Eelmiselgi aastal ei saanud liiklus probleemideta hakkama. Siiski, messibuss toimis hästi. Eesti Näituste puhul oleks hea teada, mis edaspidi saab, millised on kinnisvaraarendajate plaanid.

Siiani on Eesti Näitused messikorralduse paremini läbi mõelnud, aga Saku Suurhalli juures on jällegi paremad logistilised eeldused. Vaid Paldiski maantee ristmik on suur probleem. Samas, ega Saku Suurhallgi ole ikka tõeliselt messide jaoks mõeldud.

Orangetime'ile võis saatuslikuks saada ka jahtuv ehitusturg.