Lagunema jäetud Saaremaa Paadla mõisa fassaad varises kokku


BNS 31.01.2008

Saaremaal Kärla vallas varises reede hilisõhtul kokku 18. sajandist pärineva Paadla mõisa peasissekäik, jättes elektrita üheksa külas asuvat majapidamist, kirjutab Oma Saar.

Mõis muinsuskaitse all ei ole ja laguneb, kuna ükski omanik ei soovi seda korda teha.

Külarahvas oli varingu tõttu laupäeva lõunani elektrita. OÜ Jaotusvõrk paigaldas mõisaparki uued kaablid, nii et uue varingu korral ei peaks külarahvas enam pimedusse jääma.

Maja, mis kuulus ajalooliselt von Buxhoevdenite aadlisuguvõsale ja kus muu hulgas on pesitsenud ka II maailmasõja ajal Berliini pommitanud Nõukogude lendurid, on tänapäeval jäetud lagunema.

Muinsuskaitseameti Saaremaa vaneminspektor Rita Peirumaa kinnitas, et Paadla mõis ei ole tõesti mälestis, nii nagu ka mitmed teised mõisad Saare maakonnas. Peirumaa sõnul on kaitse alla võtmisel kindel kord.

"Kaitse alla võtmisel on tõesti oma kriteeriumid. Mõneski riigis loetakse kaitse all olevaks kõik, mis on varasemast ajast kui 19. sajandi keskpaik. Eesti riik veel nii rikas ei ole," tõdes Peirumaa.

"Ainus võimalus sekkuda on hoone ajutise kaitse alla võtta, et siis kuue kuu jooksul kindlaks teha selle mälestiseks tunnistamise vajadus," ütles vaneminspektor.

Paadla mõisahoone on valminud 1716. aastal ning põhjalikult ümber ehitatud aastail 1860-1880. Mõis kuulus von Buxhoevdenite aadlisuguvõsale.

Tudori stiilis maja sai oma praeguse väljanägemise 19. sajandi ümberehituste käigus, mil valmis ka nüüd kokku varisenud peafassaadi kahekorruseline keskosa, mis praeguseks oli ka kõige halvemas seisukorras, kuna katus oli sisse vajunud ning laed mädanenud.

Eesti iseseisvuse taastamise järel on hoone vahetanud mitmeid omanikke, sinna on soovitud teha näiteks puhkekeskust.