Kinnisvarakrahhi portaal tuvastas krahhi


Äripäev 22.01.2008

Kinnisvarakrahhi Visuaal teatas pühapäeval, et kinnisvarakrahh on nüüd ametlikult alanud.

Oma väites tuginesid Kinnisvarakrahhi Visuaali (KVKV) tegijad Arco Vara endise juhatuse esimehe Viljar Araka sõnadele, et kinnisvarakrahh tähendab vähemalt 25% hinnalangust aastas.

Kinnisvaraportaali teatel alandas YIT Ehitus müügis olevate objektide hindu üle 15 miljoni krooni võrra, mis langetas korterite hindu 27%, ja 17. jaanuaril alandas sama ettevõte hindu eelmisega võrreldes enam kui poole rohkem ehk üle 33,6 miljoni krooni.

"Praegu on meie käes infot, mis näitab selgelt, et tegemist ei olnud mingi juhusliku liigutusega, vaid selgelt läbimõeldud ja läbiarutatud strateegianihkega," seisis teates.

Teisalt leiab portaal, et YIT projektide hinnalangus on oluline teetähis turu edasiste suundade kujunemiseks. "Hinna alandamise strateegialt on võitnud kiired (Rime, Artig) ja kaotavad alles nüüd alandajad. Nüüd ei saa enam -10% või -20% hinnalangusega kortereid müüa. Vaja on oluliselt suuremat hinnalangust," kirjutas kinnisvarahinnaportaal.

Artig KV OÜ omanik ja tegevjuht Marek Antoniak ütles, et loomulikult on esimesel hinnalangetajal eelis, kuid seda, kas kinnisvarakrahh on alanud, ta öelda ei oska.

"Esimene võidab alati," ütles Antoniak ja sõnas, et nemad said päris palju kortereid müüdud 10-15% allahindlusega. "Eelmise aasta lõpus müüsime oluliselt rohkem kui teised."

Antoniak märkis, et tema küll ei tea täpselt, mis on krahh.

"Hinnalangus võib tõesti jätkuda," märkis Antoniak. "Valik ei laiene ja turule midagi juurde ei tule." Tema sõnul on praegune kinnisvaravalik palju suurem, kuigi hinnad võivad praegu olla veel veidi kõrgemad. "Enamik arendajaid lõpetas oma arendused aasta lõpus ära," teadis Antoniak rääkida ning lisas, et see mis praegu turul on, jääb ka ainukeseks valikuks järgnevaks kaheks aastaks ja madalamat hinda ootama jäävad saavad nii-öelda ülejääke.