Vana lift vajab ülevaatust kord aastas

Äripäev


Äripäev 16.01.2008
Siim Sultson
Siim.Sultson@aripaev.ee

Ebatäpne peatumine, mittesujuv liikumine ja mitmete pisirikete sagenemine võivad viia lifti poole miljoni kroonise renoveerimiseni või uue lifti ostuni miljonilise kuluga.

"Renoveerisime lifti täielikult ja säilis vaid vana karkass - nii kestab seade veel järgmised kakskümmend aastat," teatas J. Sütiste tee 37 asuva Mere korteriühistu juhatuse esimees Rein Põder rahulolevalt. Senise 1972. aastast pärineva lifti mullune renoveerimine läks ühistule maksma pool miljonit krooni.

Seadus lifti vanust ei piira

Liftide remondi ja hooldusega tegeleva Formet Lift OÜ hooldustööde juhataja Olav Lillemäe kinnitusel praegune seadusandlus liftide suurimat kasutusiga ei reguleeri. Samas aga nõutakse mujal Euroopas üle viieteistkümneaastaste liftide renoveerimist.

Eesti seadusandluse surve puudumist tunnistas ka OÜ Tehnokontrollikeskuse juhataja asetäitja Urmas Vain.

Samas Eesti nõukogudeaegsetes kortermajades levinud 1960-1980ndate nn Mogiljovi liftidele määrati NSV Liidus kasutuseaks kakskümmend viis aastat, misjärel tuli seade renoveerida.

Teisalt aga on mõni palju vanemgi lift sõltuvalt kasutamisest säilinud väga hästi. Näiteks on põllumajandusministeeriumi 1924. aastast pärinev lift Eestis vanim, ehkki seda on korduvalt uuendatud.

Võrdlusena tõi Lillemäe välja Tallinna kesklinnas veel toimivaid II maailmasõja eelseid Franz Krulli ja Kone tehastes valminud lifte.

Siiski on neilgi liftidel praktiliselt kõik seadmed tänaseks välja vahetatud. "Ühe viiekorruselise maja 1930ndate aastate Kone lift töötab tänini originaalosadega," lisas ta ühe erandi.

Renoveerida või osta uus

Lifti on vaja põhjalikumalt remontida, kui järjest tihedamini hakkab esinema ebatäpsuseid peatumisel, mittesujuvat sõitu ning muid rikkeid, ütles Lillemäe. Lifte remontiva ja hooldava ASi Kandur tegevdirektor Heikki Vunk tunnistas, et kuna nõukogudeaegsetele vanadele liftidele on varuosi üha raskem saada, tasuks renoveerimise asemel juba uus lift osta.

Samas aga pole tema kinnitusel üheski kortermajas veel seda tehtud. "Mogiljovi liftid on lihtsad ja küllaltki töökindlad, kuid nüüdseks on need tihti väga kulunud. Samas pärast remonti on need taas korralikud," pidas ta nõukogudeaegse toodangu edasist kasutamist siiski veel õigustatuks.

"Korteriühistud on sel juhul agarad lifte renoveerima, kui neil raha on. Enamasti remonditakse lifti alles siis, kui see enam ei liigu," osutas Vain seadme kallidusele ja ühistuid ootavatele palju pakilisematele probleemidele.

Seega on temagi arvates seni mindud pigem vana lifti renoveerimise teed.

Vainu kinnitusel peab igas kortermajas liftihooldusfirma lifte hooldama üks kord kuus.

Lisaks korralisele jooksvale hooldusele peab OÜ Tehnokontrollikeskus tegema põhjaliku ülevaatuse kuni kümneaastastele liftidele iga kahe aasta tagant, vanematele igal aastal.

Lifti töö eest vastutab hooldaja

Urmas Mardi
Eesti Korteriühistute Liidu Õigusosakonna juhataja

Kuna maja ja selle koostisosad kuuluvad korteriühistuga elamutes kõigile elanikele, siis peaks lifti seisukorra eest seisma igaüks. Teisalt on nii erilist asja inimestelt nõuda absurdne.

Lifti ja köistee ohutuse seaduse alusel määratakse lifti käekäiku järgima ühistu piires konkreetne isik. Tegelikkuses sõlmitakse selliseks tööks leping liftihooldusfirmaga. Kuna lift on väga spetsiifiline seade, siis nii toimida on ka kõige mõistlikum.

Väljaspool ühistut lepinguga määratud lifti hooldaja vastutab lifti tehnilise seisukorra eest ja tema poole peab saama rikete korral pöörduda.

Liftis peab olema silt, kus on hooldaja nimi, telefoninumber, märge, millal viimati seadet kontrolliti ja millal jälle kontrollitakse.

Ühe uue kortermaja lifti hind on umbes miljon krooni. Kui vana lifti remont muutub mõttetult kulukaks, siis tasub lõpuks see kallis ost ikka ära teha.

Kommentaar

Avo Iin
Vilde tee 70 elamuühistu Ugala esimees

Meie korterelamu nõukogudeaegsele liftile on ülevaatus tehtud.

Lisaks on sellel liftil kogu juhtkilp uuendatud. Samas lift ise näeb tavakasutaja seisukohast välja igati ehe ja aus. Kuna seade on nii hästi säilinud, polnud vajadust hakata selle välimust muutma. Seega lift on korras ja toimib vabalt. Renoveerimine pole vajalik, kuna meie ühistus on veel teisi ja palju pakilisemaid asju, mida korrastada.

Tasub teada

  • Kõik liftid vajavad hooldust kord kuus Kortermajade liftidele tuleb lasta teha igakuist hooldust.
  • Kuni kümneaastastele liftidele tuleb lasta teha ülevaatus iga kahe aasta järel, vanematel igal aastal.
  • Iga nelja aasta tagant tuleb lasta lifti katsetada.
  • Liftide igakuist hooldust peab lepingu alusel tegema liftihooldusfirma.
  • Liftide ülevaatusi teeb riigi ülesandel OÜ Tehnokontrollikeskus.

Vaata ka www.tkk.ee - OÜ Tehnokontrollikeskuse info