Tallinn ei pea tehissaare rajamist päevakajaliseks


BNS 09.01.2008

Tallinna linnapea Edgar Savisaare sõnul ei ole tehissaare rajamine Paljassaare lahte praegu päevakajaline küsimus, kuigi linnavalitsus toetas kolmapäeval selle võimaluse uurimiseks ajutise komisjoni moodustamist.

"See ei ole kindlasti aktuaalne küsimus, kuid kui linnavolikogu liige teema tõstatab, peab linnavalitsus sellele reageerima," ütles Savisaar kolmapäeval linnavalitsuse pressikonverentsil.

Ettepaneku uurida tehissaare rajamise võimalusi tegi keskerakondlasest linnavolikogu liige Märt Sults.

Abilinnapea Taavi Aas märkis, et Paljassaare lahes on merepõhi madal ja sinna on tehissaare rajamine võimalik. Savisaar lisas, et omal ajal oli Paljassaare poolsaare kohal saar, kuid seal vahel täideti merepõhi pinnasega ja saarest sai poolsaar.

Aasa sõnul hakkab loodav komisjon uurima merre ehitamist laiemalt, näiteks võib tekkida vajadus kusagil ehitus -tegevuse käigus rannajoont merre nihutada. Juriidilisi lahendusi sellisele tegevusele praegu ei ole, märkis Aas.

Linnavalitsus nõustus kolmapäeval osaliselt Märt Sultsi ettepanekuga ja otsustas moodustada linna maa-ameti juurde komisjoni, mis hakkab uurima võimalusi tehissaare rajamiseks Paljassaare lahte.

Sults esitas ettepaneku uurida tehissaare rajamise võimalikkust mullu novembris. Sultsi hinnangul võiks Paljassaare lahte ehitada tehissaare ja kolida sinna kõik pealinnas tegutsevad kasiinod.

Sults ettepaneku järgi tuleks määrata loodava komisjoni esimeheks teda. Linnavalitsuse hinnangul aga peaks komisjoni kokku kutsuma ja selle tööd korraldama hoopis Tallinna maa-amet.

Samuti leiab linnavalitsus, et komisjon peaks uurima merre ehitamise küsimusi laiemalt, mitte piirduma ainult kasiinosaare rajamise võimalikkuse uurimisega.

Sultsi idee järgi peaksid tehissaare ehitamise kinni maksma kasiinod ja teised saarele tulevad meelelahutusasutused.

Tulevasele kasiinosaarele saab idee järgi kas mööda silda, mis tagab tõhusa isikukontrolli või meritsi, mis nõuab vahendeid veesõiduki rentimiseks või ostmiseks. Seega ei pääseks saarele kontingent, kes tuleks sinna oma viimast raha maha mängima.

Sultsi sõnul saaks Tallinn nii mängupõrgutest tühjaks ja need ei häiriks enam linnapilti. Samas jääksid mängupõrgud Tallinna linna, kuid oleksid kultuuriruumist väljaspool.

Sults märkis, et selline lahendus jätab puutumata Tallinna lähedal asuvad looduslikud saared Aegna ja Naissaare.

Linnavolikogu keskerakondlasest esimees Toomas Vitsut tuli 2004. aasta veebruaris, kui ta oli veel abilinnapea, välja ideega koondada kõik pealinna kasiinod Aegna saarele. Vitsut tegi ettepaneku rajada Viimsi poolsaare tipust Aegna saarele sild.