Talveperiood toob ehitusturule raskemad ajad


Äripäev 09.01.2008

Kui ehitusettevõtjad peavad ehitusturu jahemist tavaliseks talviseks suikumiseks, siis erialaliidud loodavad, et raskemad ajad tõstavad ehituse kvaliteeti.

"Jahtumist ei ole veel tunda, tellimusigi on veel küllaga, kuid eks talvel ole alati tööd vähem kui suvel," arutleb ehitusturu jahtumise üle vihmaveesüsteeme tootva OÜ PK Vihmaveesüsteemid omanik ja projektijuht Peeter Kruus. Väikeetevõtjana peab ta igale hinnapakkumise päringule, mida on kolm-nelisada aastas, vastamist eluliselt möödapääsmatuks. Kuid siingi ei märka Kruus veel muutusi, kirjutas Äripäev.

Töötajate puhkusele saatmine kuni 14. jaanuarini on tema kinnitusel samuti pigem igatalvise töövaikuse tunnus.

Kuivsegude tootja AS Uninaks juhataja Guido Piksar ootas enda sõnul ehitusturu jahtumist juba ligi poolteist aastat, firma tegi uueks olukorraks aegsasti ettevalmistusi. "Tunnetame turu langust omal nahal mõneti, kuid mitte nii palju," peab ta jutte ehitusturu drastilisest kokkutõmbumisest liialdatuteks.

Kiites Eesti valitsust ja Eesti Panka, kes peatasid rahva laenamistuhina, peab Piksar eraisikutele suunatud pidurdamist õigeaegseks. Kuna pidurduva osana moodustab elamuehitus üldehitusest väiksema poole, ei tohiks see muude rajatiste endises tempos ehitamist eriti mõjutada. Samas suurenevad infrastruktuuri rajamised Euroopa Liidu rahade toel. "Jaanuarist aprillini on mõõnaperiood, juunis-juulis saab elamusehitus hoo sisse. Aastal 2008 näen 2007. aastaga võrreldes ehituse tõusu," lisab ta.

Kujuneva olukorra eelistena näeb Piksar tööandja võimalust taas töötajaid valida. "Eesti ühiskond vajab töökohtade vähendamist. Klient peab kuningas olema!"

Eesti suhteliselt odavate ehitusmaterjalidega võrreldes on tema hinnangul ehitus -töö hind liiga kõrge. "Palka saagu see, kes mõistab tööd teha. Ehituskvaliteet hakkab praegu kindlasti kasvama," loodab ta ehitustöötajate ülemakstuse sündroomi vähenemist.