Pöörane kasv ehituses taandub


Äripäev 30.11.2007

Turu jahenemine ei üllata ehitusettevõtteid, kes jäävad sellest hoolimata rahulikuks. Põhjamaade targad on kasvutempo aeglustumist ammu ennustanud, tõdeb Koger & Partnerite juhatuse esimees Andres Koger.

Teises kvartalis alguse saanud ehituse kasvutempo aeglustumine jätkus ka kolmandas kvartalis. Ehitusettevõtted ehitasid 2007. aasta kolmandas kvartalis Eestis ja välisriikides eelmise aasta sama perioodiga võrreldes 5 protsenti rohkem, teatas statistikaamet.

Merko: laenutingimused on karmistunud

"Tuginedes meie värskele kvartaliaruandele, on ehituse kasvutempo aeglustunud seetõttu, et pankade karmistunud laenutingimused ning negatiivsed ootused majanduse edasise kasvus osas on vähendanud ettevõtete investeerimisaktiivsust ning paljude projektide teostamine on lükatud edasi tulevikku," rääkis Merko Ehituse juhatuse liige Alar Lagus.

Aasta teiselt poolelt võib Laguse sõnul oodata sarnaselt kogu majandusega kasvu aeglustumist.

"Oluline on ka silmas pidada, et sektori sesoonsuse tõttu on neljas kvartal ehituses traditsiooniliselt väiksema aktiivsusega kvartal, kuna võimalusel tehakse enamik töid pigem soojemal perioodil valmis," märkis Lagus.

NCC Ehituse juht: siiani on tempo liiga pöörane olnud

NCC Ehituse tegevjuht Toomas Aak kommenteeris, et seoses majanduse jahenemisega on ehitus -tempo aeglustumine igati normaalne. "Siiani ongi tempo ehituses liiga pöörane olnud. Kolme-nelja viimase aasta kasvutempo on olnud 15-20%," ütles Aak. "Kaua jõuab?"

Aagi sõnul on tänavu neljandas kvartalis võrreldes 2006. ja 2007. aastaga kindlasti oodata tagasiminekut.

"Ehitus on oma mahtudega jõudnud tippu või tipu lähedale, sealt edasi kasvada on raske," ütles SRV Ehituse tegevjuht Margus Mändmets. "Tänaste hindade juures on nõudlus selgelt vähenenud, sellest ka kasvutempo vähenemine," märkis ta.

"Ebanormaalsel tasemel olnud nõudlus on viinud sektori ebaefektiivsesse seisundisse, mis nüüd peab korrigeeruma. Korrektsioon on juba tegelikult toimunud, ametlik statistika on ajast veidi maas," rääkis Mändmets.

"See, et kasvutempo on aeglustunud, ei tohiks küll nüüd mingi uudis või üllatus olla," ütles ka Koger. "Eks meedia ja kõikvõimalikud põhjamaade targad ole seda juba meile ammu öelnud," rääkis ta.

Koger: raugenud hoo taga külmutatud elamuehitus

"Võin öelda, et tänaste mahtude kahanemise taga on peaasjalikult ikkagi külmutatud elamuehitusprojektid," tõdes Koger. "Suure tõenäosusega ei leia me suurte tegijate seas neid, kes sel või järgmisel aastal mõne uue arendusega välja tuleks," leidis Koger.

"Järgmise aasta kasvutempot mõjutavad kindlasti ka ehitushinnad, mis minu hinnangul külmuvad järgmisel aastal selle aasta tasemele," märkis ta.

"Riigile tuleb algav aasta selles mõttes hea, et tõenäoliselt jääb enamik investeeringuid kavandatud mahtudest väiksemaks," ütles Koger. "Niisiis ei ole halba heata," lisas ta.

Taust

  • Kolmandas kvartalis ehitasid ehitusettevõtted omal jõul 11,3 miljardi krooni eest.
  • Hooneid ehitati 7,3 miljardi ja rajatisi 4 miljardi krooni eest — püsivhindades vastavalt 12% rohkem ja 6% vähem kui eelmise aasta kolmandas kvartalis.

Ehitus kallim kui mullu

Merkol kallines ehitus III kvartalis mullusega võrreldes Lätis 23,8%, Leedus 14,6%, Eestis 12,1%