Orissaare võtab kaitse alla stalinistliku arhitektuuri


BNS 29.11.2007

Arutuse all olev Orissaare aleviku ja sisemaa üldplaneering annab Orissaare keskusele miljööväärtusliku ala staatuse ning näeb ette säilitada alevikus Nõukogude Liidu aegsed esinduslikud ehitised, samuti kaitseb üldplaneering mitme küla kiviaedu.

Teisipäeval Orissaare vallavolikogus arutusel olnud üldplaneeringu kohaselt tuleb tagada stalinistlikus laadis internaatkooli ja kultuurimaja silueti nähtavus ja vaadeldavus ning vältida sellesse piirkonda uusehitiste püstitamist, kirjutab ajaleht Oma Saar.

Ühtlasi annab planeering stalinistlikule arhitektuuriansamblile vaatamisväärsuse staatuse.

Orissaare vallavanem Raimu Aardam ütles Oma Saarele, et lisaks hoonetele ja alleedele on omal ajal väga hästi välja ehitatud lipuplatsiga keskväljak, mis võimaldab korraldada nii tseremooniaid kui ka üritusi koolilastele.

"Oleks väga hea, kui me saaksime selle arhitektuuri ilusasse korda, püüame sinna poole iga päev," lausus vallavanem.

Aardami sõnul keegi hoonete mahalammutamist enam ei nõua. "Oleme kultuurimaja fassaadile alles jätnud isegi omaaegse vapi, kus on viisnurk peal," lisas ta. "Ma ei teagi, mis sellega tegema peab - kas värvima roheliseks, kollaseks, punaseks või kuldseks."

Vallavanema kinnitusel on stalinistlikku ehitus -kompleksi selle stiilsuse tõttu imetlenud ka väliskülalised, kes on samas pärinud, kuidas õnnestub nii kulukaid hooneid üleval pidada.

Muinsuskaitseameti Saaremaa vaneminspektor Rita Peirumaa ütles Oma Saarele, et Orissaare stalinistlik arhitektuuripärand on osa meie minevikust ja ilmselgelt säilitamist ja kaitset väärt.

Võimalik, et kaugemas tulevikus on see üks arhitektuuriväärtuslikult huvitavamaid kohti, sest need objektid räägivad ise enda eest, lausus ta.

Lisaks miljööväärtuslikule Orissaare keskusele määrab üldplaneering ka miljööväärtuslikud piirkonnad, nagu Suur-Rahula, Väike-Rahula ja Ööriku küla, Vana-Jaagu talukompleks Ööriku külas, Imavere küla ning Järveküla.

Neis külades on keelatud kiviaedade hävitamine ning rekonstrueerimisel ja uute hoonete kavandamisel tuleb järgida küla hoonete algupärast arhitektuuri. Hoonete ehitamisel tuleb kasutada naturaalseid materjale ning säilitada põlispuud ja traditsiooniline haljastus.