Pangalaenu võttu kaaluv Vihmari narkotalu pidas sarikapidu


BNS 28.11.2007

Vinni vallas Voorel septembris nurgakivi saanud ja ehituse jätkamiseks pangalaenu võttu kaaluvas esimeses Eesti naisnarkomaanide rehabilitatsioonikeskus peeti eelmisel reedel sarikapidu, kirjutab Virumaa Teataja.

Juba ehituse algusjärgus oli maja lõplikuks valmimiseks 900.000 krooni puudu, nüüd kaalutakse hoone võimalikult kiireks lõpuni ehitamiseks pangalaenu võtmist.

Nelli Kalikova aidsi tugikeskusest rääkis, et talu uksed tahetakse avada võimalikult ruttu, ehk isegi tuleva aasta aprillis, kuna hoone valmimist ootavate naiste seas on ka paar rasedat ning nii mõnigi sõltlane on saadetud Leetu pahest vabanema.

Pangalaenu võtmise korral tuleb tõsta ka koha maksumust: kui hetkel maksavad samas kõrval asuvas majas elavad noormehed 1450 krooni, siis laenu korral kerkib summa arvestuste järgi 1950 kroonini kuus. Leedus on kuumaks kolmsada eurot ehk ligi 4700 krooni.

Vihmari talu tegevuse rahastamine on projektipõhine, seda toetavad sotsiaalministeerium Tervise Arengu Instituudi kaudu ning Tallinna sotsiaal- ja tervishoiuamet.

Kalikova sõnul on HIV/aidsi ja narkomaania ennetamisega tegelevate mittetulundusühingute ettevõtmiste projektipõhine rahastamine nende jaoks mureküsimus. Ta selgitas, et plaane ei saa teha mitmeks aastaks ning seni, kui rahastajad organiseerivad projektikonkursse ja neid läbi viivad, töötavad mittetulundusühingute inimesed palgata.

"Lahendus oleks, kui näiteks pool rahast tuleks püsivalt riigieelarvest, see tagaks stabiilsuse ja jätkusuutlikkuse. Teine pool võiks olla projektipõhine, mis kindlustaks mobiilsuse ja kiire tegevuse kohandamise vastavalt ühiskonna vajadustele," lisas ta.

Tänavu 30. septembril lõpetas tema sõnul rahastamise ka Global Fund (GF), mis andis 2003.-2007. aastani ennetustööks abi 10,25 miljoni dollari ehk üle saja miljoni Eesti krooni ulatuses.

Aidsi tugikeskuses, mille ravi- ja rehabilitatsioonikeskuse võrgustikku ka Vihmari talu kuulub, rahastas GF Kalikova selgitusel süstalde vahetust, metatoonravi ja HIV-i ennetamist prostituutide seas. Talu ennast GF ei toetanud.

Kalikova sõnul jätkab riik aasta lõpuni kõikide projektide rahastamist samas ulatuses nagu GF. "Uuest aastast jätkab samuti, kuid ilmselt tulevad mingid muudatused, see paneb MTÜ muretsema," lisas ta.