TTÜ asub uurima Hiiumaa tuulepargi rajamise tingimusi


BNS 16.11.2007

Tuuleparkide arendaja OÜ Nelja Energia ja Tallinna Tehnikaülikool (TTÜ) kirjutasid reedel alla uuringulepingule, mille raames hakkab TTÜ uurima Hiiumaa avamere tuulepargi rajamisega seotud teemasid.

Töö kestvus on umbes aasta, mille käigus uuritakse avamere tuulepargi optimaalset liitumislahendust ja liitumispunkti valikut, tuuleenergia balansseerimise ja reservide võimalusi, võimalikke välisühendusi ning elektrienergia impordi ja ekspordiga seonduvat ning koostööd naaberriikidega.

"Antud leping on oluline samm uurimaks tuuleenergia laialdasemat kasutamist Eestis. Senisest enam tuleb leida tehnilisi lahendusi, mis võimaldaksid tuule, kui saaste- ja kütusevaba energiaallika, kasutamist kasvava energiatarbimise rahuldamisel," ütles Nelja Energia juhatuse esimees Martin Kruus.

Nelja Energia on ettevõtte andmeil Baltimaade suurim tuuleenergia operaator. Firma arendatavate maismaa tuuleenergiaprojektide kogumaht on 140 megavatti.

Elektrienergiat tootvaid projekte saab 2007. aasta lõpu seisuga firmal olema 50 megavatti. Nende hulgas on ka Pakri ja Viru-Nigula tuulepargid. Ülejäänute projektide osas jätkub Kruusi sõnul arendustöö.

Lisaks uurib Nelja Energia võimalusi avamere tuulepargi rajamiseks Hiiumaast põhja. Selle pargi võimsus võib ettevõtte andmeil küündida kuni 1000 megavatini ja toodang kolme teravatt-tunnini ehk viiekümne protsendini Eestis tarbitavast elektrienergiast.