Niiskus toob tuppa hallituse

Äripäev


Äripäev 17.10.2007
Siim Sultson
Siim.Sultson@aripaev.ee

Pidev vee ja niiskuse juurdevool muudab elamise pikapeale vohavaks ning tervistrikkuvaks hallitusepesaks.

TTÜ ehitiste projekteerimise instituudi erakorraline professor Karl Õiger nimetab hallituse põhiliste tekkekohtadena nii suurpaneelelamutes kui ka tellishoonetes otsaseinte nurki. Ohus on ka vahelagede ja välisseinte ning siseseinte ja välisseinte külgnemiskohad. Samuti sugeneb hallitus madala soojapidavusega välisseina kogu pinnale, kui puudub nõuetekohane soojustus.

Sel juhul tekib külmasild ruumi ja õue vahele. Seina toapoolsel külmal küljel soe õhk kondenseerub ja loob tingimused hallituse tekkeks. Külmasillaks saab ka läbi seina ulatuv kivi või metall, mis toob külma toasooja kätte.

Pidev niiskus toob hallituse

"Vahel esineb hallitust tellishoonete siseseintel, kui see on pikemat aega vihma läbi sadanud või muul viisil tugevalt niiskunud," lisab Õiger.

Puitelamutes levib hallitus olematu õhuvahetusega keldrites ja esimese korruse madalates põrandaalustes ruumides. Viimastes esineb Õigeri kinnitusel hallitust pea alati. Sealt ei tohiks lasta õhul liikuda esimesele korrusele. Seega tuleb põrand ja selle serv tihendada. Sageli esineb puitmajades hallitust ka välisseintes, kuhu satub sisemine niiske õhk, samuti sealses mineraalvillas.

Ka puuduliku ventilatsiooniga vannitubades ja duširuumides on hallitus sage külaline. Abiks on soodne temperatuur ja toitained, eriti kui vesi pääseb seinakonstruktsiooni. Hallitusele meeldivad ka tagant niiskuvad kartongiga kaetud kipsplaadid ning vannide, dušialuste, kraanikausside vahel vaid niiskuspelglike hermeetikute kasutamine. Seega tuleb seinte, lagede, põrandate osas ja liitekohtades teha korralik veetõke. Pärast vanni või duši kasutamist tasub ruumi põrand ja seinad kuivatada.

Külmasild

Välisseinas isoleerimata kivi või metall, mis laseb õuekülma kontakti toasoojaga. Külmasilla sisepinnal toasoe kondenseerub ja loob pinnase hallitusele.

Hallitus tuleb majja

  • kui kivist välisseintel on vilets soojustus
  • kui kivist välisseintes on külmasillad
  • kui vihm pääseb välis- ja siseseintesse
  • õhuvahetuseta keldrites ja esimese korruse puitpõranda alustes ruumides
  • sisemise niiske õhu sattudes välisesse puitseina
  • viletsa ventilatsiooniga vannitubade ja duširuumide nurkades
  • vigase või olematu veetõkkega vannitubade ja duširuumide seinakonstruktsioonides
  • kui vesi pääseb niisketes ruumides kipsplaadi taha
  • kui vannide, dušialuste, kraanikausside vahel kasutatakse niiskust kartvaid hermeetikuid
  • kui köögi pliidi ümbruses puudub korralik tõmme