Generaator kardab viimase võtmist

Äripäev


Äripäev 17.10.2007
Siim Sultson
Siim.Sultson@aripaev.ee

Kodutehnikat toidab elektriga kõige ohutumalt ühtlaselt töötav asünkroonne generaator.

Mosa juhataja Kaimo Ojakivi sõnul ostavad nende firmast elektrigeneraatoreid aasta läbi põhiliselt firmad ja põllumajandusettevõtjad.

Teisalt on tavakasutajalgi mõttekas oma majapidamisse võimaliku elektrikatkestuse puhuks varuda.

Stokkeri tootejuht Urmas Prints soovitab tavakasutajale 2-2,4 kW tootvat bensiinimootoriga elektrigeneraatorit. Sellega saab toita majapidamises põhilised elutähtsad asjad: keskküttepumba, elektripliidi ja valgustuse. Kui on vaja käivitada suuremaid masinaid, näiteks tööriistu või lüpsimasinaid, soovitab ta 12-15 kW elektrigeneraatorit. Elektrikütte korral muidugi veelgi suuremat.

Samas hoiatab Ojakivi ostmast üliodavaid ja ebastabiilseid elektrigeneraatoreid, kuna need võivad rikkuda kodu peenelektroonika.

Siin tulebki eritleda sünkroonseid elektrigeneraatoreid, mis sobivad pigem tööstusseadmetele, ja asünkroonseid elektrigeneraatoreid, mis on ohutumad peenelektroonikale, kuna väljastavad stabiilsemat voolu.

"Generaator osta võimsusevaruga, kuna mitmed majapidamismasinad - kompressorid, külmkapid jms - tarbivad käivitumisel kuni kolm korda rohkem voolu kui tavarežiimis töötades," paneb Ojakivi ostjale südamele.

Elektrigeneraatorite mootoritest peab Ojakivi kindlaimaks Euroopaski hinnatud Honda mootoreid, mida saab ka Eestis hooldada lasta. Briggs & Strattoni USA päritolu mootorid on küll odavamad, kuid lühema tööeaga, sest sõlmedes on kummipuksidele eelistatud laagreid.

"Sellised mootorid sobivad samas väga hästi ikkagi muruniidukitele, mille koormused ei ole elektrigeneraatori omaga võrreldavad," lisab ta.

Sihipärase kasutamise ja korraliku hoolduse korral hindab Ojakivi elektrigeneraatori eaks kuni 20 aastat, Prints 7-8 aastat.

Elektrigeneraatori ontlikluks hoolduseks tuleb Printsi kinnitusel jälgida, et aku oleks täidetud, õli ja filtrid vahetatud.