Ansip: Eesti maksumaksja ei pea kinni maksma töid, mida peaksid tegema kinnisvaraarendajad


Äripäev 22.10.2007

Peaminister Andrus Ansip vastas tänasel riigikogu infotunnil riigikogu liikme Jüri Ratase arupärimisele veeprojektide rahastamise kohta, et olukord pole ebanormaalne ning valitsus suhtub tõsiselt nende rahastamisse, samas ei pea Eesti maksumaksja tema sõnul kinni maksma kinnisvaraarendajate tegemata jäetud tööd.

Riigikogu liige Jüri Ratas päris peaministrilt aru, kuidas plaanib valitsus lahendada omavalitsuste veeprojektide ebanormaalse olukorra, kus osal pole raha nende alustamiseks ja teistel pole raha nende lõpetamiseks.

„Mida valitsus kavatseb teha ebanormaalse olukorra lahendamiseks? Ei nõustu hinnanguga, olukord on ebanormaalne ja karjuvalt mittesobiv Euroopa Liidu nõudmistega. 2006. aasta lõpuks oli Eestis kanalisatsiooniga hõlmatud 86% alast, mis on võrreldav Soome, Taani ja Rootsiga. Hindade kallinemise tõttu on aastatel 2002–2006 investeeritud veeprojektidesse 5,7 miljardit krooni,“ kommenteeris peaminister.

„2007.-2013. aastani on veeprojektidele mõeldud ca 11,6 miljardit krooni, 2008. aastal 814 miljonit krooni ning 2009. aastal 2,047 miljardit krooni,“ märkis Ansip.

Tema sõnul ei saa öelda, et Eesti riik ei tegele probleemiga piisavalt. "Järgneval perioodil kasutame suurt osa reservist oma veemajanduse korrastamiseks. Kuid me peame tegema valikuid. Me ei saa kõiki taotlusi rahuldada. Meil pole selleks piisavalt Eesti maksumaksja ja Euroopa Liidu raha. Millestki tuleb loobuda, kohati on taotlused praegu olnud ülepaisutatud. Sinna on sisse kirjutatud tegevused, mis peaksid olema kinni makstud konkreetse kinnisvaraarendaja poolt. Näiteks majapidamised, mis jäävad kilomeetri või poole kaugusele veevärgist, sel puhul pole põhjendatud, et selle peaks kinni maksma Eesti maksumaksja," märkis Ansip.

"Ehitushanked on märgatavalt kallinenud. Seetõttu on veeprojektidele ka järjest rohkem vahendeid suunatud," lisas peaminister.