Pärnu kavandab Vallikääru vallikraavi külalissadamat


BNS 16.10.2007

Pärnu linnavalitsus kavandab 2010. aastal toimuvateks Hansapäevadeks rajada Vallikääru vallikraavi külalissadama koos sadamahoonega.

Pärnu linna tellimusel Vallikäääru alale detailplaneeringut koostav arhitekt Riho Jagomägi rääkis BNS-ile, et külalissadamat kavandab linn Sadama tänava poole Pärnu jõest kuni vallikraavi käänuni, mis asub umbes Sadama ja Ringi tänava ristumise juures. Maa-ameti kaardiserveri andmeil on nimetatud ala veepiiri pikkus üle 300 meetri.

Sadamahoonet kavandab linn aadressil Sadama 2 asuvale 3366 ruutmeetri suurusele kinnistule, mille linn Pärnu Sadamalt mullu tagasi sai.

Praegu vallikraavi jõepoolses otsas olev jalakäijate sild jääb Jagomägi sõnul alles, kuid see muudetakse veesõidukite läbilaskmiseks pöördega avatavaks.

Linn on Vallikääru sadamat kavandanud ka varem. 2002. aasta kevadel toimunud vaidluses vallikraavi sadama rajamise kava osas pöördus Keskkerakond toonase majandus- ning teede, ja sideministri Liina Tõnissoni poole, kes teatas Pärnu volikogule, et jahisadama laienemine Vallikääru on vastuolus seadustega.

Linn soovib Vallikääru ala tervikuna välja arendada 2010. aastaks. Pärnu volikogu esimees Ahti Kõo on varem BNS-ile öelnud, et linn soovib avada ka Vallikääru kindlustusvallides olevad käigud.

Esmaspäeval tutvustas Jagomägi Vallikääru ala planeeringut ka muinsuskaitseametile. Arhitekt esitles ametile vabaõhulava eskiisjoonist, kus ta kujundas linna palvel Vallikääru pingiridade kohale katuse, mis ulatub valli harjani nii, et vallil seisvad inimesed saaks olla katuse all.

Vallikääru vabaõhulava on kavas renoveerida, selle juurde kuuluv hoone aga lammutada. "Kaalumisel on ka variant, et lava praegust asukohta nihutatakse. Samuti võib uus abihoone tulla lähedalasuvate garaažide asemele," märkis Jagomägi.

Jaanuaris sai Pärnu linn riigilt enda omandisse Vallikääru aasa 23.717 ruutmeetri suuruse kinnistu ning otsustas juuli lõpus osta erafirmalt 3,5 miljoni krooni eest endale Vallikääru kinnistu aadressil Õhtu 1.

OÜ Arhitektuuribüroo Riho Jagomägi võitis ainsa pakkujana Pärnu linnavalitsuse korraldatud hanke Pärnu Vallikääru detailplaneeringu koostamiseks. Linn maksab osaühinguga sõlmitud lepingu korras detailplaneeringu koostamise eest 203.000 krooni.

Jagomägi ütles, et ta loodab detailplaneeringu avalikustamiseni jõuda selle aasta lõpus.