Rohelised ootavad selgust ringhäälingumaja energiakulu osas


BNS 05.10.2007

Eestimaa Rohelised ootavad selgust kavandatava ringhäälingumaja tehnilise lahenduse ja hoone energiakulude osas.

Roheliste eestkõneleja, riigikogu fraktsiooni aseesimees Marek Strandberg ütles BNS-ile, et rohelised pöördusid sel nädalal kultuuriministri Laine Jänese poole, kuna vaatamata ajakirjanduses osutatud probleemidele pole endiselt selge, mida ehitama hakatakse.

Tema sõnul ei selgu ka ringhäälinguhoone konkursi võidutöö kirjeldustest, millise ehitisega on tegu. "Avalikkusele esitatud näidete alusel on just nagu tegemist klaasist hoonega, teisalt on sellele ka ajakirjanduses vastu väidetud," lausus Strandberg.

Rohelised soovivad Jänesele saadetud kirjalikus küsimuses vastust uue ringhäälingumaja tehnilise lahenduse kohta, samuti selle kohta, kui suureks kujunevad plaanitava hoone energiakulud.

Strandbergi hinnangul oleks pentsik, kui hoone ideelahenduse eest käiakse välja 300.000-kroonine preemia, ilma et oleks arutatud maja tehnilist lahendust. "Samas kui tellija ega arhitektuuribüroo pole neile teemadele sisuliselt mõelnud, oleme olukorra ees, kus tuleks konkursitulemused ilmselt üle vaadata. Tänapäeval ei ole võimalik kavandada ühiskondlikke hooneid, ilma et arvestataks ka energiaressursi kulusid," kinnitas ta.

Strandberg märkis, et kui hoone oleks täiel määral klaasist, nagu algul väideti, siis tähendaks see Eesti kliimas tohutut suvist konditsiooneerimisvajadust ja talvist küttekulu.

"Seega oleksid hoone energiakulud samasugused nagu kehvemates paneelmajades ehk kuni 600 kilovatt-tundi ruutmeetri kohta aastas, samal ajal kui säästvalt planeerides oleks võimalik vähendada kulutusi 20-40 kilovatt-tunnini ruutmeetri kohta, mida on 15-30 korda vähem," lisas ta.

Eesti Rahvusringhäälingu (ERR) juhatus on võtnud eesmärgiks avada uus ringhäälingumaja 2011. aasta 18. detsembril, mil peetakse Eesti ringhäälingu 85. sünnipäeva. Hoone projekteerimisel võetakse aluseks arhitektuurivõistluse võidutöö, mille autor on Taani arhitekt Erik Nobel.

Samas pole siiani teada, kui kalliks kujuneb ringhäälinguhoone ehitus. ERR-i juhatuse liige Jaak Raie on varem öelnud, et hoone ehitusmaksumust võib võrrelda 700 miljonit krooni maksma läinud Kumu hinnaga. Hoone arhitekt Erik Nobel on pakkunud hoone maksumuseks aga kaks miljardit krooni.

Tulevase ringhäälingumaja krunt asub 23.934 ruutmeetril Tallinnas Kristiine linnaosas aadressil Tuisu 21.