Kirkilas: tuumajaama osalustes toob selguse keskkonnauuring


BNS 07.09.2007

Leedu peaminister Gediminas Kirkilas ootab, et Baltimaade ühisprojektina Leedus valmiva tuumajaama osaluste jaotuses jõuavad projektipartnerid selgusele peale keskkonnamõjude hindamise uuringu valmimist.

Keskkonnamõjude uuring selgitab välja, milliseks kujuneb Leedus valmiva tuumaelektrijaama võimsus.

"Valmima peab keskkonnamõjude hinnang. See annab suure tõenäosusega vastused viimasel ajal palju poleemikat tekitanud küsimusele, milleks on uue reaktori võimsus," teatas Kirkilas intervjuus Leedu Raadiole reedel.

"Vähemalt 1600-megavatine reaktor rahuldab kõikide riikide vajadused. Läti ja Eesti tahavad mõlemad 400-500 megavatti ja Poola soovib 1000 või enam megavatti. Leedule on samuti vaja umbes 1000 megavatii. Seega, 3200 megavatti on piisav kõikide osapoolte jaoks. See muudaks kindlasti täielikult läbirääkimiste kulgu," ütles Leedu peaminister.

Kavade järgi ehitavad riigid vähemalt kaks tuumareaktorit, aga otsust reaktorite võimsuse kohta ei ole vastu võetud.

Kõige paindumatum on Poola positsioon, kes teatas juulis, et saab 2015. aastal valmiva tuumajaama toodangus kolmandikuni ulatuva osaluse või lahkub projektist.

Poola majandusminister Piotr Wozniak teatas neljapäeval, et ei ole rahul projektipartnerite suhtlemisega meedia kaudu ning ootab tuumajaamaprojekti osas partneritelt ametlikke ettepanekuid.

Leedu ootab, et tuumajaamaprojektis osalevad Läti, Eesti ja Poola.