Ehituse venimine sunnib Saaremaa prügi mandrile vedama


BNS 04.09.2007

Saaremaa uue prügila rajamise ettevalmistused on veninud sedavõrd, et maakonnast tuleb jäätmeid välja vedama hakata, kirjutab ajaleht Meie Maa.

"On selge, et välja me peame neid vedama hakkama," ütles ajalehele Saaremaa Prügila OÜ juhatuse liige Mihkel Paljak, kelle sõnul on praegu veel raske öelda, kui pikalt seda peab tegema.

Ka Saaremaa keskkonnateenistuse keskkonnakorralduse peaspetsialist Pille Heero nentis, et jäätmete väljaveole alternatiivi ei ole. "Seaduse järgi ei tohi nõuetele mittevastavasse prügilasse jäätmeid enam ladestada, aga uut ilmselgelt valmis ei jõuta, kuna vajalikud menetlusprotsessid võtavad lihtsalt nii kaua aega," sõnas ta.

Läinud aasta lõpus sõlmis Saaremaa omavalitsusliit Eesti Regionaalse ja Kohaliku Arengu Sihtasutusega (ERKAS) lepingu jäätmekeskuse osaüldplaneeringu ja keskkonnamõjude strateegilise hindamise koostamiseks.

Töö valmimistähtaeg on selle aasta 18. oktoober. Kuna nüüdseks on Kuressaare linna, Kaarma ja Pihtla valla poolt spetsiaalselt prügila loomiseks asutatud Saaremaa Prügila OÜ, peaks ettevõttest saama planeerijale uus lepingupartner.

Mihkel Paljak möönis, et planeerija kavandatud tähtajaks töödega valmis ei saa.

Kui palju kahe aasta pärast prügi mandrile vedamine ja seeläbi tavatarbijale jäätmevedu maksma hakkab, ei ole praegu teada.

Arvestuslikult tekib Saaremaal 7000-8000 tonni jäätmeid aastas.

Kuressaare linna arengukavas kajastub ka maakonna uue prügila eeldatav maksumus - 182,5 miljonit krooni. Paljaku sõnul võib see, arvestades ehitus -hindade kasvu, olla tegelikkusele üsna lähedal.