Tallinna linn toetab Eesti Kunstiakadeemia uue õppehoone arhitektuurikonkurssi


Pressiteade 30.08.2007

Tallinna linnapea Edgar Savisaare ja Eesti Kunstiakadeemia rektori professor Signe Kivi kohtumisel lepiti kokku, et Tallinna linn paneb oma õla alla kunstiakadeemia uue õppehoone rahvusvahelise arhitektuurikonkursi korraldamisele.

Eesti Kunstiakadeemia rektori Signe Kivi sõnul tahab Eesti Kunstiakadeemia septembris välja kuulutada rahvusvahelise arhitektuurikonkursi kunstiakadeemia uue õppehoone ehitamiseks. Konkursi tingimused on välja töötatud ning hea tava näeb ette, et linnapea allkirjastab need. "Ambitsioon on suur - saada linna keskele tõeline maamärk ning ehitada see valmis ajaks, mil Tallinn on kultuuripealinn," ütles Kivi. Rektor tegi ettepaneku alustada linnaga läbirääkimisi uue hoone ehitamise konkursi osas ning teha koostööd ka hilisemas etapis.

Tallinna linnapea Edgar Savisaare sõnul on kunstiülikool linnale tähtis. "Hoone asukoht on ahvatlev ja kesklinna läbijaile jääb kindlasti silma. Kui meil õnnestuks sinna ehitada Tallinna väärtarhitektuuri pärl, siis oleks see suure tähtsusega kogu linnale," ütles Savisaar. Eelkõige näeb linnapea koostöövõimalusi konkursi läbiviimisel ja ehituse käigus vajalike kooskõlastuste andmisel. "Linn pakub züriisse kindlasti enda esindaja või esindajad ning palun abilinnapea Taavi Aasal läbi töötada teised koostöö võimalused. Linn saab ehk omalt poolt pakkuda ehitamise ajaks koolile asenduspinda," märkis Savisaar.

Eesti Kunstiakadeemia nõukogu otsustas 2006. aasta märtsis rajada akadeemia uus õppehoone praeguse peahoone asukohale Tartu mnt 1/3. "Varasemalt on asukohtadena välja käidud nii Patarei vangla kui näiteks Tondi kasarmud. Kuid 1917. aastast on kunstikõrgharidust antud selle sama koha peal. Erilist laienemist kunstiakadeemia aga ette ei näe või kui, siis vaid avatud akadeemia raames. Seega peaksime olemasolevale krundile ära mahtuma," nentis Kivi.

"Finantsplaan on paigas ning illusioone pole tehtud. Hetkel on uue õppehoone eeldatav maksumus 500 miljonit krooni, millest 1/5 ehk 100 miljonit tasume omavahenditest. Maha müüme Gonsiori tn ühiselamu hoone ning järgmisel aastal avanevad ka Euroopa Liidu rahad, mis käsitlevad kõrghariduse infrastruktuuri," sõnas Kivi.

Arhitektuurikonkursi eeldatav maksumus on 3,5 miljonit krooni, millest Eesti Kultuurkapital on juba eraldanud ühe miljoni. "Preemiafond peab olema soliidne, sest konkursile ootame oma ala tipptegijaid," lausus Kivi. Konkursi tähtaeg on 15. jaanuar 2008.

Tallinna Linnavalitsus ja Eesti Kunstiakadeemia on ka varem koostööd teinud. Näiteks selle aasta kevadel kirjutati alla leping, mille kohaselt annab Tallinn kunstiakadeemia ühele tudengile stipendiumi, et täiendada end Peterburi kõrgkoolis.