Ehitustegevuse kasv aeglustus teises kvartalis oluliselt


BNS 29.08.2007

Ehitusettevõtted ehitasid tänavu teises kvartalis Eestis ja välisriikides mulluse sama ajaga võrreldes vaid seitse protsenti rohkem, varasematel aastatel on keskmine kasv ulatunud 20 protsendini, teatas statistikaamet.

Kohalikul ehitusturul kasvas ehitusmaht kuus protsenti.

Teises kvartalis ehitasid ehitusettevõtted omal jõul 9,9 miljardi krooni eest. Hooneid ehitati seitsme miljardi ja rajatisi 2,9 miljardi krooni eest - vastavalt 14 protsenti rohkem ja kuus protsenti vähem kui eelmise aasta samas kvartalis.

Kui kohalikul ehitusturul tulenes ehituse kasv ainult hoonete ehitamisest, siis välisriikides suurenes nii hoonete kui ka rajatiste ehitusmaht enam kui kolmandiku võrra.

Jätkuv ehitustegevuse kallinemine ja laenuintresside tõus on viinud tellimuste vähenemiseni. Ehitus -tegevus kallines tänavu teises kvartalis eelmise aasta teise kvartaliga võrreldes 15,2 protsenti.

Ehitisregistri andmetel lubati teises kvartalis kasutusse 2105 uut eluruumi, mis 1200 eluruumi rohkem kui aasta tagasi. Enam kui kolmveerand uutest eluruumidest asus korterelamutes.

Enim valmis uusi eluruume Tallinnas, järgnesid Tallinna lähiümbrus ja Pärnu linn. Vaatamata laenuraha kallinemisele, anti kvartaliga ehitusluba 3319 uue eluruumi ehitamiseks. Eelistatuim elamutüüp on endiselt korterelamu.

Kasutusse lubati 235 mitteelamut kasuliku pinnaga 271.200 ruutmeetrit. Enim lisandus uut tööstus- ja kaubanduspinda. 2006. aasta sama ajavahemikuga võrreldes suurenes nii kasutusse lubatud mitteelamute pind kui ka kubatuur.