Presidendi residentsi rajamine maksab 200 miljonit


BNS 29.08.2007

Riigipea residentsi rajamine Keila-Joa mõisakompleksis maksab kokku kuni 200 miljonit krooni, järgmise aasta riigieelarvest taotleb presidendi kantselei 50 miljonit krooni taastusremondi alustamiseks, kirjutab Eesti Päevaleht.

President Toomas Hendrik Ilvese avalike suhete nõunik Toomas Sildam ütles ajalehele, et 2008. aasta eelarvest taotletava summa eraldamisel saaks järgmisel aastal alustada mõisakompleksi taastamise projekteerimist ja ettevalmistustöid.

"Juhul kui nii valitsus kui ka riigikogu aktsepteerib seda taotlust, tuleb sinna vabariigi presidendi residents," lausus Sildam. "Kantselei aktsepteerib valitsuskabineti kõiki otsuseid," lisas ta.

Sildami sõnul ei ole praegu kindel, et residents saab nii valmis, et praegusel riigipeal on võimalik sinna kolida ja väliskülalisi võõrustada. Ta lisas, et küll aga saavad Keila-Joal külalisi võõrustada järgmised presidendid.

Sildami kinnitusel jääb presidendi kantselei ka pärast 150-200 miljonit krooni maksma mineva mõisakompleksi renoveerimist igal juhul edasi Kadriorgu ning Kadriorus paiknevad ka tulevikus presidendi ametiruumid.

Praegu kuulub Keila-Joa kompleks Riigi Kinnisvara AS-ile.

Presidendi kantselei on riigipeale uut residentsi ja esindushoonet otsinud, kuna Kadrioru loss jääb praegu esindusfunktsioonide täitmiseks kitsaks.

Riigi Kinnisvara AS-i juhatus tühistas Keila-Joa alevikus asuva lossi kinnistu avaliku kirjaliku enampakkumise mais, põhjendades seda vajadusega säilitada kinnistu riigile.

Keila-Joa mõisa ehitus valmis 1833. aastal ning selle arhitekt oli Hans Stackenschneider. 1856. aastast kuni võõrandamiseni 1919. aastal kuulus mõis Volkonskite perele.