Tallinna korterite hange pälvis Reformierakonna kriitika


BNS 23.08.2007

Tallinna volikogu neljapäevane otsus kiita heaks eluruumide hange, millega OÜ Raadiku Arendus ehitab ja annab 20 aastaks linna kasutusse 1170 munitsipaalkorterit tõi kaasa Reformierakonna fraktsiooni kriitika.

Eluruumide saamiseks korraldas Tallinn hanke vastavalt volikogu mullu jaanuaris tehtud otsusele. Pakkumise tegid OÜ Raadiku Arendus ja P&R Investment OÜ, esimese pakkumine oli nii ruutmeetri hinna kui ka korterite hulga poolest linnale soodsam, põhjendas otsust Tallinna abilinnapea Eha Võrk.

Tallinna linna kasutusse antakse korterid rendihinnaga 136 krooni ruutmeetri eest kuus. Eluruumide kasutusse andja tagab seejuures hoonete haldamise, heakorra ja tehnohoolduse.

Linnavolikogu Reformierakonna fraktsiooni esimees Remo Holsmer süüdistas Keskerakonda hankejärgsete tingimuste muutmises, kuna volikogu eelneva otsusega korraldati hange eluruumide kasutamiseks 10-aastaseks perioodiks.

Ettepaneku pikendada perioodi 20 aastale tegi neljapäeval Leonid Mihhailov.

"Tegu on hankejärgse tingimuste muutmisega, mis ei ole aus võimalike teiste pakkujate suhtes," sõnas Holsmer. Tema väitel oleks 20-aastase konkursi puhul olnud rohkem huvilisi. "Tegu on järjekordse ja suuremastaabilise Keskerakonna k-korteritehinguga, millega võetakse Tallinna linnale pikaajalised suured rahalised kohustused," märkis Reformierakonna fraktsiooni esimees.

Tallinna linnavolikogu Keskfraktsiooni esimees Toomas Vitsut ütles BNS-ile, et hanke ja volikogu otsuse eesmärgiks oli anda munitsipaalkorterite vajajatele suurem kindlus tulevikuks. "Seda rendiperioodi pikendamisega ka saavutatakse," sõnas Vitsut.

Tema sõnul ei tulenenud vaid kahe hankel osalenud ettevõtte huvi mitte rendiperioodi pikkusest, vaid valitsevast turuolukorrast, kus korterite müük toob investeeritud raha kiiresti tagasi. "Perioodi pikenemisel tuleb arvestada ka rendileandja kohustusega hooneid remontida," märkis Vitsut.

Tallinna abilinnapea Eha Võrgu sõnul võimaldab volikogu neljapäevane otsus kindlustada suure hulga vajajaid munitsipaalelamispinnaga. Tema sõnul taotleb linnalt eluruume ligi 3000 inimest, kellest enam kui pooled on sundüürnikud.

Reformierakonna väitel maksab munitsipaalkorterite 20-aastase tähtajaga hankeprojekt Tallinnale koos iga-aastase tarbijahinna kasvuga kuni 3 miljardit krooni ehk kuni 150 miljonit krooni aastas.

"Kui linnavalitsuse räägib, et linnal pole raha kaua räägitud Haabersti ristmiku ja Põhjaväila ehituseks, mis oluliselt leevendaksid ummikuid linnas, siis miljardite eest korterite ehitamiseks tundub raha jaguvat küll," süüdistas Holsmer linnavõime.

Linnavolikogu neljapäevase otsusega on kasutusse antavate korterelamute brutopind kokku ligi 96.000 ruutmeetrit ja kasutusse antavate eluruumide suletud netopind kokku umbes 76.800 ruutmeetrit. 1170 korterit renditakse linnale 136 krooniga eluruumide suletud netopinna ruutmeetri kohta ühes kalendrikuus.

Elamud tulevad Lasnamäele, Raadiku tänava ja Peterburi tee vahelisse piirkonda ja neist viimase ehitus valmib 2009. aasta teisel poolel.