Merekaitsefondid kutsuvad gaasijuhtme riske hindama


BNS 23.08.2007

Rahvusvahelised fondid Maailmaookean ning Puhas Läänemeri kutsuvad Vene ja Saksa valitsust alustama gaasijuhtme merre rajamist alles pärast sõltumatu keskkonnaekspertiisi läbiviimist.

Fondide ekspertide sõnul võib gaasitrassi ehitus olla lubatud alles pärast seda, kui on esitatud veenvad ohutuse tagatised nii ehitustööde ajaks, kui ka pärast gaasijuhtme käikulaskmist.

Fondi Puhas Läänemeri president Arnold Pork ütles BNS-ile, et Läänemeres paikneb Teise maailmasõja aegadest 14 liiki mürkaineid, liitlasväed matsid merre sadu tuhandeid tonne Saksa keemiamürske.

"Keemiarelv on üle kuuekümne aasta asunud agressiivses keskkonnas, mürsukestad on läbi roostetanud ning üha rohkem mürgiseid aineid imbub merekeskkonda, mürgitades faunat ja floorat, merepõhja, vetikaid, planktonit, kalu," lisas professor Pork.

Fondid kavatsevad pöörduda ÜRO, Euroopa Liidu, NATO ja Venemaa valitsuse poole üleskutsega töötada välja ja võtta vastu selle probleemi lahendamiseks vajalikud dokumendid, moodustada rahvusvahelist merepõhja kahjutustamise järelevalve komitee ning kuulutada välja rahvusvahelist konkurssi saasteohu tõrje projektile.