Miinisadamas avati kaks renoveeritud kaid


BNS 15.08.2007

Tallinna Miinisadamas avati kolmapäeval kaks renoveeritud kaid, ehitustööd läksid maksma kokku üle 95 miljoni krooni.

Miinisadama viienda ja kuuenda kai avamistseremoonial osalesid kaitseminister Jaak Aaviksoo, kaitsejõudude peastaabi ülem kaitseväe juhataja ülesannetes kolonel Neeme Väli, mereväe ülema kohusetäitja kaptenleitnant Igor Schvede ja teised kõrged kaitseväelased, samuti kaide renoveerimisega seotud ettevõtete esindajad.

Kaitseminister sõnas, et tänu kaide renoveerimisele on paranenud Eesti mereväelaste töötingimused, samuti on nüüd võimalik Miinisadamas vastu võtta ka Eestit külastavaid liitlaste laevu, mis seni pidid peatuma näiteks reisisadamas.

Kaptenleitnant Schvede märkis, et pärast Miinisadama ülevõtmist 1994. aastal tuli hakata seda sisuliselt uuesti üles ehitama. Ta lisas, et mereväe baasi arendamine on mereväe arenguplaanides prioriteediks.

Aaviksoo ütles BNS-ile, et 5. ja 6. kai renoveerimisega sarnases mahus töid Miinisadamasse lähiajal planeeritud ei ole, kuid ta lisas, et esmajärjekorras tuleb remontima hakata sadama lainemurdjaid.

Miinisadama kahe kai ehitus -tööde kogumaksumus oli 95,363 miljonit krooni, selles sisaldub lisaks kaide renoveerimisele ka vajalike trasside rajamine, uue väravahoone ehitamine ning mõnede hoonete lammutustööd.

Miinisadama remont algas mullu märtsis ning juunis alustati kaide põhikonstruktsiooni moodustavate kaielementide paigaldust. Nurgakivi kaidele pandi eelmise aasta augustis.

Uue kailiini pikkus on 505 meetrit, see nihkus vanast keskmiselt 18 meetrit mere poole. Miinisadamasse paigaldati kokku 110 kaielementi, mis kaaluvad igaüks umbes sada tonni.

Miinisadam ehitati 1913. aastal Vene tsaaririigi Balti laevastiku miiniristlejate tugikohaks. Sadam rajati omal ajal puidust raudkividega täidetud kärgkastidele, 2005. aastaks olid sadamarajatised täielikult amortiseerunud.

Miinisadama remondi algus venis Tallinna linnavalitsusega peetud vaidluste tõttu, kuna toonane linnapea Tõnis Palts keeldus andmast kaide renoveerimiseks ehitusluba.

Vaidlus tollase Tallinna linnavalitsuse ja kaitseministeeriumi vahel jõudis ka kohtusse.