Viimsi vallal on torustike ehitamiseks puudu 350 miljonit


BNS 14.08.2007

Viimsi vallal on ehitushindade kallinemise tõttu uute vee- ja kanalisatsioonitorustike ehitamiseks puudu 350 miljonit krooni, keskkonnaministeerium keeldub lisaraha eraldamast, kirjutab Postimees.

Vallale kuuluva veefirma Viimsi Vesi juhatuse liikme Toivo Eensalu sõnul on vallal olemasoleva 200 miljoni krooniga võimalik välja ehitada mitte rohkem kui pool torustikest.

Varsti lõpevad vallas torustikeehituse esimese etapi tööd, mis läksid maksma 15 miljonit krooni. Sõlmimisel on lepingud veel 15 ja seejärel 20 miljoni krooni eest torustiku ehitamiseks.

"Uusi lepinguid tuleb nüüd iga kuu ning kui selles tempos jätkame, siis järgmise aasta juuniks on lepingutega kaetud kõik 200 miljonit krooni ning aasta lõpuks on kogu olemasolev raha ka kulutatud," ütles Eensalu.

Viimsi vallavanem Urmas Arumäe mainis, et kui vald 2001. aastal Euroopa Liidu (EL) abil rahastatava veevärgi ehitamise projektiga alustas, kujunes selle hinnaks 200 miljonit krooni. Kolm neljandikku vajaminevast rahast pidi tulema EL-ist, ülejäänud 50 miljonit käis välja vald.

Mullu juulis laekus vallale riigihanke korras nelja ehitus -firma pakkumised, mis ületasid kavandatud maksumust isegi kuni kolm korda.

Arumäe sõnul sai Viimsi vallavalitsus tänavu 4. juulil keskkonnaminister Jaanus Tamkivi allkirjaga kirja, et riik ei maksa kinni Viimsi veeprojekti kallinemist. Samalaadsed hoiatused "igaks juhuks" said ka teised omavalitsused, märkis vallavanem.

"Samas on aga Eesti riik euroliidu liitumislepingus lubanud, et 2010. aasta lõpuks on tagatud reovee kogumine ja puhastamine kogu Eestis," märkis Arumäe. "Loodan, et ministri kiri ei ole siiski lõplik ei-ütlemine. Kui riik on endale kohustused võtnud, siis tuleb neid ka täita."

Viimsi veevärk pidi esialgse kava järgi valmis saama 2008. aasta lõpuks, kuid see tähtaeg on Arumäe sõnul ebareaalne. Vallale jääb aga õigus esitada keskkonnaministeeriumi kaudu taotlus EL-ile, et lõpptärminit aasta võrra edasi nihutada.

Eensalu sõnul on laiemas mõttes see kogu Eestis tõsine probleem, kui riik, esmajärjekorras aga keskkonnaministeerium, olukorra lahendamiseks midagi ette ei võta.

"Võib-olla tekib mingi selginemine sügisel, kui lõpeb vähemalt miljardi kroonine Emajõe-Võhandu veeprojekti riigihanke konkurss," kinnitas Eensalu. "Seegi hange kallineb kindlasti, aga kui palju, selles on küsimus. Loodetavasti panevad nii suured summad valitsust ja keskkonnaministeeriumi mõtlema."