Merko loobus Läti Valguse  Lossi ehitamisest


Äripäev 10.08.2007

Merko loobus osalemast uue Läti Rahvusraamatukogu ehitushankel, mille kogumaht jääb 4-5 miljardi krooni kanti ehk samasse suurusjärku kui Merko Ehituse mullune käive.

Selle raha eest saaks Eestisse rajada neli uut kunstimuuseumi.

Äripäev palus teemat kommenteerida Merko Ehituse juhatuse esimehel Tõnu Toomikul, kes sõnas, et tema ei ole selleks kõige õigem inimene.

Merkole saadetud kuuele küsimusele tuli vastus tütarfirma SIA Merks juhilt Ivars Geidansilt.

"Kuna rahvusraamatukogu on ülimalt oluline projekt Lätile, ei soovi me kommenteerida pakkumise tingimusi ega nõudmisi enne, kui see on edukalt lõpetatud."

Hanke tellija riigiagentuur Jaunie Tris Brali (Uus Kolm Venda) teatas alles juunis, et hankele esitasid taotluse üheskoos kolm suurt konsortsiumi: esiteks Skonto Buve koos RBS Skals ja Re & Re'ga, teiseks PBLC ühes Moduls Riga ja PB Fasadesiga ning kolmandaks Merko Ehitus ja Merks.

Ootamatult saatis aga kaks kuud hiljem, sel esmaspäeval Merko Läti tütarfirma Merksi ehitusosakonna direktor Janis Šperbergs kirja, milles teatas, et kontsern loobub viimase aja Läti ühel suuremal hankel osalemast, ja nimetas põhjustena liiga suuri riske.

Konkurentidelt selgitusi saada ei õnnestunud. Skonto Buve ja Re & Re vabandasid end puhkuste ja komandeeringutega, lisades, et kommentaare konkurentide tegevuse kohta jagada ei soovita.

RBS Skalsi äridirektor Edgars Štrauss oli uudisest üllatunud.

"Ma kuulen sellest esmakordselt ega oska kommenteerida," tõdes ta. Štraussi kinnitusel töötavad nad praegu väga tõsiselt projekti kallal, mille esitamistähtaeg on 14. september.

Ehitushinna liigset optimistlikkust - arvestades Läti kõrget inflatsiooni ja pikka ehitusaega - ta kommenteerida ei soovinud, öeldes, et nende arvutused alles käivad.

SIA Moduls - Riga tehnilisel direktoril Raitis Teivansil polnud aimugi, miks Merks võis konkursist loobuda. Ka nemad alles teevad võimaliku hinna arvutusi.

Selgitustest keeldus ka korraldaja. "Kahjuks ei saa riigiagentuur Uus Kolm Venda anda mitte mingisuguseid kommentaare," ütles selle pressiesindaja Elina Bivina.

Nimelt on Merko Ehituse ametlik kiri läinud hangete komitee asedirektorile Indrikis Builisele, kes töötab tegelikult samas asutuses.

"Komitee töö on iseseisev ja kuni see pole lõppenud, ei saa komitee seda avalikustada ja kommenteerida informatsiooni, mis puudutab hangete protseduuri, sealhulgas ka mitte osalejate hinnangut," selgitas Bivina.

Siiski ei pruugi kõik veel läbi olla. Merko Ehituse Läti tütarfirma Merks võitis 2004. aastal ka Riia jäähalli peatöövõtja konkursi.

Ometigi keeldus Merko vahetult pärast hanke võitmist lepingut allkirjastamast. "Meil ei olnud kindlust, et ehituse maksumuseks hinnatud 26 miljonit eurot (406,6 miljonit krooni) on realistlik hind ehituse lõpetamiseks," ütles toona Merksi finantsdirektor Oskars Ozolins.

Jäähokihall ehitati siiski valmis ja läks Merksile maksma 30 miljonit eurot (470 mln krooni).

2006. aasta lõpus alustas Merks 8miljardilise projekti ehitust. Järgmise 8-10 aasta jooksul plaanitakse ehitada Riia Skanstese tänava piirkonda kokku 2200 korterit ja 280 000 ruutmeetrit büroopinda.

Merks on ehitanud ka Läti Hansabanka peahoone.

Kommentaar

Tiit Ottis
Norra kinnisvaraarendaja Linstowi Ida-Euroopa projektijuht Riias, Koger ja Partnerite Läti filiaali endine juht

Kõrvalt vaadatuna võin oletada, mis on Merko taandumise põhjused. Lätis on ehitushinna hindeks aastaga tõusnud ligi 30%, arvatavasti järsu turu muutumise tõttu ei pruugi nii palju pakkumisi tulla. Loogiline, et ettevõtjad on ettevaatlikumad.

Märt Vooglaid
Kinnisvaraarendaja

Riiklikel konkurssidel osalemine on tänamatu tegevus, eriti kui hind pannakse eelnevalt paika.

Võid küll hinna arvutada koefitsiendiga 1,3 (30% tänasest ehitushinnast kõrgemana - toim.), aga ikkagi pole välistatud, et avastad end kolme aasta pärast näljas olevat.

Läti Rahvusraamatukogu

Valguse Loss:

  • Kogupind: 40 000 m2
  • Kõrgus: 14 korrust
  • Raamatuid ja trükiseid kokku: 6 mln eksemplari
  • Lugemiskohti: üle 1000
  • Plaanitud külastajate arv päevas: ligi 3000
  • Ehitus peaks algama 18. novembril ja lõppema 2010. aastal.
  • Nimeks on Valguse Loss. "Selle väljanägemine sisaldab metafoore ja vihjeid kõige olulisematele kujutistele läti muistendites ja -lauludes. Klaasmägi, sümboolne Valguse Loss, mis legendi kohaselt uppus Läti verisel rõhumisajal. Lugu räägib, et kui julged mehed ja naised seda kutsuvad, tõuseb loss pimedusest ja inimesed saavad taas vabaks," on oma ideed kirjeldanud arhitekt Gunars Birkerts, kes on kavandanud ühtekokku 14 raamatukogu.
  • Asukoht: Daugava jõe ääres Pardaugava kivi ja raudteesilla vahelisel alal

Taust

Riigiagentuur Uus Kolm Venda (Jaunie Tris Brali)

Loodi aprillis 2005 kolme suurprojekti - rahvusraamatukogu, Riia kontserdisaali ja uue kunsti muuseumi - ehituseks kokku 300 mln lati ehk 6,8 mld krooni eest. Nimi pärineb Riia vanalinna hoonelt, mida tuntakse Kolme Vennana.