Viljar Arakas: Eestile keskendunud arendajatel on raske seniselt jätkata


Äripäev 09.08.2007

Septembris Äripäeva majanduskonverentsil Äriplaan 2008 esinev Arco Vara juhatuse esimees Viljar Arakas leiab, et kasumimarginaalide säilitamiseks peavad arendajad vaatama Eestist kaugemale.

"Olulist käibekasvude suurenemist Eestis (kinnisvarasektoris - toim) ei ennusta. Pikaajalisele kasumlikkuse kasvule mõjuvad negatiivselt suurenevad ehitus -kulud ja finantskulud läbi intresside tõusu ning osaline Eesti turuküllastumine," selgitas Arakas.

"Eestile keskendunud arendajatel on raske viimase kolme aasta marginaale pikas perspektiivis säilitada," lisas ta.

Eesti kinnisvaraturu hetkeolukorda kirjeldades ütles Arakas, et nõudluse ja pakkumise vahel valitseb disproportsioon: "Eesti kinnisvaraturul olukord, kus on palju keskmise või madalakvaliteedilist pakkumist ning teiselt poolt kõrgkvaliteetset ostusoovi. Seega valitseb nõudluse ja pakkumise vahel disproportsioon, mis võib "põlluprojektide" hindasid alandada."

Globaalses pildis on kinnisvarasektori sentiment Arakase sõnul alates aasta algusest oluliselt halvenenud. "See mõjutab kindlasti ka kohalikku kinnisvaraturgu läbi laenutingimuste karmistamise kohalikele arendajatele," märkis ta.