I kvartalis tõusis elumajade hind kõigi aegade kõrgeimale tasemele


Äripäev 08.08.2007

2007. aasta esimeses kvartalis suurenes eluhoonetega hoonestatud kinnistute keskmine tehinguhind ligikaudu 3%, kerkides kõigi aegade kõrgeimale tasemele. Tõus oli tingitud tehingute koguväärtuse väiksemast kahanemisest võrreldes tehingute arvuga.

Tehingute arv ja koguväärtus kahanesid esimeses kvartalis, kuna 2006. aasta jooksul olid hinnad kiiresti tõusnud ning hinnatõus muutunud emotsionaalseks, selgub Uus Maa kinnisvaraturu trendide ülevaatest. Sellises olukorras oli mõistetav, et vaja on mõningaid korrektsioone ning turu rahunemist. Samuti mõjutab tehingute arvu ja koguväärtuse langust kinnisvaraturu sesoonsus, mis iga aasta alguses on näidanud kahanemist. Vaatamata sellele on eramute keskmine tehinguhind tõusnud, mis näitab, et võrreldes eelmise kvartaliga on tehinguid sõlmitud kõrgemate hindadega. Samas võivad neid muutusi põhjustada ka muutused tehingute struktuuris.

Nii kruntide kui ka eramute pakkumiste arv on Harjumaal kasvanud. Siiski peab tõdema, et pakkumises olevate objektide hulgas on vähe hinnatud ja nõutud, n-ö häid maju ja krunte. Tänu kujunevale ostjaturule on ostjatel võimalik teha oma hinnapakkumine ning soetada sel moel väga hea hinnaga maa või maja.