Tallinn asendab teletorni monumendi pronksosad graniidiga


BNS 01.08.2007

Tallinna Pirita linnaosavalitsus asendab korduvalt rüüstatud teletorni kaitsjate monumendi pronksfiguurid graniidist kujudega, et vähendada vandaalide huvi mälestusmärgi vastu.

"Pirita linnaosavalitsus tellis monumendi autorilt Tauno Kangrolt uued graniidist mehikesed, mille valmistamine praegu käib," ütles BNS-ile Pirita linnaosavanem Tiit Terik.

Ta märkis, et graniidist kujukesi on mälestuskivi külge lihtsam kinnitada, samuti ei tunne nende vastu huvi metallivargad.

Graniitfiguuride valmistamine ja paigaldamine maksab 100.000 krooni. Taastatud mälestusmärgi avamine toimub iseseisvuse taastamise aastapäeval, 20. augustil.

Viimase aasta jooksul on rüüstajad teletorni monumendi kallal käinud kolmel korral ning praegu on mälestuskivi 32 pronksfiguurist on alles 11 ja pool.

Viimati langes monument rüüstaja ohvriks 11. aprilli öösel, kui üks noormees kangutas kivi küljest lahti kaheksa pronksfiguuri. Falcki patrullekipaaž tabas rüüstaja koos lahti kangutatud kujudega sündmuskohal ja andis üle politseile.

Selle noormehe tekitatud 35.000-kroonise kahju kavatseb Pirita linnaosavalitsus pärast kriminaalmenetluse lõppu temalt sisse nõuda.

Tallinna linn on teletorni kaitsjate mälestusmärki juba ühe korra taastanud. Mullu jaanuaris viisid vargad 1991. aasta augustisündmuste mälestuskivi küljest pronksfiguuride rea. Tallinna linnavalitsus lasi tookord mälestuskivi taastada, mis läks maksma 50.000 krooni.

Pärast mullust vargust lasi linnavalitsus panna mälestuskivi juurde valvekaamera, mille pilt läheb teletorni valvekeskusse.

Eelmine president Arnold Rüütel avas teletorni juures 1991. aasta sündmuste mälestuskivi 2005. aasta 20. augustil.