Algas Eesti Riia saatkonna ideekonkurs


BNS 31.07.2007

Välisministeerium kuulutas välja Eesti suursaatkonna Lätis uue hoone arhitektuurse lahenduse ideekonkursi, et leida rajatavale hoonele kaasaegne ja hästi sobituv lahendus.

Ideekonkursi esimene auhind on 300.000, teine 225.000 ja kolmas auhind 150.000 krooni. Lisaks on konkursil ette nähtud kaks 75.000-kroonist ostupreemiat.

Välisministeerium tahab rajada 2009. aastaks Riia vanalinnast kümnekonnaminutilise jalutuskäigu kaugusel asuvale krundile uue saatkonnahoone, kuna olemasolev hoone on liiga kitsas ja seda tuleb jagada ka sundüürnikega.

Uus saatkonnahoone tuleb Ziemelu rajoonis asuvale krundile, mille aadress on Viduse iela 2. Krundi suurus on 1108 ruutmeetrit. Krundi andis Läti riik Eestile 1990-ndatel aastatel kompensatsioonina 1930. aastatel soetatud krundi asemel.

Eesti uue saatkonnahoone krundi lähedal paiknevad ka Leedu, Poola, Ukraina, Venemaa, Tsehhi, Iisraeli, Sveitsi, Austria, Soome, Rootsi ja Inglismaa saatkonnad, teatas välisministeeriumi pressiesindaja.

Välisministeerium tahab konkursi käigus lisaks kavandatava saatkonnahoone asukohale ideid ka parkimise, haljastuse ja heakorra kohta.

Töid saab ideekonkursile esitada 16. novembrini.

Välisminister Urmas Paeti sõnul peaks hoone arhitektuuriline visioon olema kaasaegne, kuid samas Riia linna olustikku hästi sulanduv.

Žürii hindab võistlustöödes muuhulgas esinduslikkust, sobivust linnaruumi, energiasäästlikkust, keskkonnasõbralikkust, sobivust saatkonna funktsioonidega ja idee realiseeritavust.

Võistlustöid hindava žürii esimees on välisminister Urmas Paet ning sinna kuuluvad teiste seas välisministeeriumi kantsler Matti Maasikas, asekantsler Marten Kokk, Eesti suursaadik Lätis Jaak Jõerüüt, Eesti ja Läti arhitektid ning Riia linna muinsuskaitse esindajad.

Eesti praegune suursaatkonna hoone ehitus Riia kesklinnas Skolase tänaval valmis 1901. aastal algselt kortermajana ning seal tegutses Eesti saatkond ka 1920. ja 1930. aastatel. Kolme trepikoja ja kuue korrusega hoones on kokku 5500 ruutmeetrit, Eesti saatkonna käsutuses on sellest pool.