Poola peatab Via Baltica maanteelõigu ehituse


BNS 31.07.2007

Poola ei jätka Via Baltica teelõigu ehitustöid läbi kaitseala, et anda Euroopa Kohtule aega projekti suhtes otsus langetada, ütles Poola peaminister Reutersi teatel teisipäeval.

"Euroopa Komisjoni pole võimalik peatada. Hetkel peame ilmutama protsessi võitmiseks vaoshoitust," ütles peaminister Jaroslaw Kaczynski raadiousutluses. "Kui oleme kohtus võidu saavutanud, võime ehitust jätkata."

Euroopa Komisjon pöördus esmaspäeval Euroopa Kohtu poole taotlusega nõuda Poolalt ettevalmistavate tööde peatamist Rospuda orus.

Kaczynski sõnul jätkab Poola kohtuotsuseni ehitustöid teistel Varssavit Helsingiga ühendava maantee lõikudel.

Vaidlus Augustowi ümbersõidutee üle on kestnud pikemat aega, sest tee läbib Rospuda sooalasid - maailma tähtsaimat tarna-roolinnu pesitsuspaika.

Ehitamist pooldavad Poola valitsus ja suur osa Augustowi linna elanikest, kes on ümbersõidu toetuseks protestiaktsioone korraldanud ja blokeerisid esmaspäeval mõneks ajaks Balti riike Euroopaga ühendava tee.

Nad põhjendavad oma toetust sellega, et Augustow asub ainsal Leedu-Poola piiripunktist Kalvarijast riigi siseossa viival teel ning seetõttu läbivad linna kümned tuhanded veokid ja sõiduautod aastas. Seda teed kasutab ka lõviosa Eestist Poola kaudu Euroopasse sõitjaid.

See mõjutab linna keskkonda ning ohustab elanike elu ka otseselt. Viimase nelja aastaga on transiitveokite rataste all hukkunud 11 linlast.

40 kilomeetri pikkuse ümbersõidutee vastu on nii Euroopa Komisjon kui ka Poola looduskaitsjad. Nad põhjendavad oma seisukohta asjaoluga, et tee on kavandatud puutumatu loodusega alale, mis on koduks paljudele haruldastele lindudele.

Via Baltica jaoks olulise ümbersõidutee ehitus peatati esmakordselt kevadel pärast looduskaitsjate proteste ja Euroopa Komisjoni ähvardust kohtusse pöörduda.

Juuli keskel teatas Poola teedeameti esindaja, et palju vaidlusi tekitanud töö algab taas 1. augustil.