EL üritab blokeerida Via Baltica lõigu ehitust


BNS 30.07.2007

Euroopa Komisjon esitas esmaspäeval Euroopa Kohtule taotluse nõuda Poolalt ettevalmistustööde peatamist looduskaitseala läbiva kiirteelõigu ehituseks; looduskaitsjate vastuseisu tekitanud teelõik lihtustaks oluliselt ka Eesti veokite sõitu Euroopasse.

Reutersi teatel üritab komisjon tõkestada Helsingit ja Varssavit ühendava Via Baltica lõigu rajamist läbi Poola kirdeosas asuva Rospuda oru, väites, et see tekitaks sealsele kaitsealale pöördumatut kahju.

"Euroopa Komisjon esitas Euroopa Kohtule avalduse ajutiste meetmete rakendamiseks, mis tagaksid, et Poola ei alustaks kaitsealale pöördumatut kahju tekitava tee rajamist," teatas Komisjon avalduses.

Rospuda sooalad on maailma tähtsaim tarna-roolinnu pesitsusala.

Poola peatas teelõigu ehituse 1. augustini ehk pesitsushooaja lõpuni.

Vaidlus tee-ehituse ümber on kestnud pikka aega. Ehitamist pooldavad Poola valitsus ja suur osa riigi kirdeosas asuva Augustowi linna elanikest, kes on ümbersõidu toetuseks protestiaktsioone korraldanud.

Nad põhjendavad oma toetust sellega, et Augustow asub ainsal Leedu-Poola piiripunktist Kalvarijast riigi siseossa viival teel ning seetõttu läbivad linna kümned tuhanded veokid ja sõiduautod aastas.

See mõjutab linna keskkonda ning ohustab elanike elu ka otseselt. Viimase nelja aastaga on transiitveokite rataste all hukkunud 11 linlast.

40 kilomeetri pikkuse ümbersõidutee vastased põhjendavad oma seisukohta asjaoluga, et tee on kavandatud puutumatu loodusega alale, mis on koduks paljudele haruldastele lindudele.

Euroopa Komisjoni erilise pahameele põhjustab asjaolu, et praegune trass on kavandatud läbi ühe oru, mis kuulub looduskaitselisse Natura võrgustikku.

Via Baltica jaoks olulise ümbersõidutee ehitus peatati kevadel pärast looduskaitsjate proteste ja Euroopa Komisjoni ähvardust kohtusse pöörduda.

Peatamise põhjenduseks toodi vajadus tagada piirkonnas elavatele lindudele haude- ja poegade kasvatamise rahu.

Juuli keskel teatas Poola teedeameti esindaja, et palju vaidlusi tekitanud töö algab taas 1. augustil.

Augustowi ümbersõidutee on oluline ka Eestile, sest seda läbivad kõik siit Euroopasse suunduvad raskeveokid ning enamik busse ja sõiduautosid.