Uusi kvaliteetseid kontoripindu tuleb juurde


Äripäev 30.07.2007

Tallinnas on järgmisel aastal valmimas palju suuri büroohooneid, mis toovad kontoripindade turule konkurentsi ning rahuldavad tänast nõudlust kvaliteetse pinna järele.

Kui on ette näha firma kasvamist ning relokeerumise vajadust või uue firma asutamist aasta pärast, on mõistlik aeg omale kontoripind üürida/broneerida just täna. Kesklinnast veidi eemal valmivates ärimajades on mõistlik ruutmeetrihind, läbimõeldud lisateenused ning pakkuda palju erinevaid pindu just vastavalt üürniku vajadusele - kliimaseadmed, kööginurgad jne. Nii pikalt ette on hinnad ilmselt paindlikud - kauplematagi pakutakse praegu lepingu sõlmijatele boonusena näiteks tasuta parkimiskohti.

Suurim ärikeskus lähiaastatel saab olema Tammsaare tee 49 paiknev ärikeskus Selveri ja K-rautakesko vahetus läheduses. Rahvusmotiividele rõhuvad arendajad on hiidhoone kolmele äritornile pannud nimedeks Andres, Krõõt ja Pearu. Kas Andrese ja Pearu tornides ka kurjad konkurentfirmad mõõtu võtma hakkavad, veel ei tea, kuna enamik pindu on alles välja rentimata. Maja enda nimi on Tammsaare Ärikeskus ning eestlasliku maaelu olustikku kirjeldades edasi minnes on arendusfirma nimi Kaamos Investeeringute OÜ.

Valmiv hoone on väga modernne ning selle kaarjad klaasfassaadid katavad kõik üheksa korrust. Hoones on väljaüüritavat pinda umbkaudu 25 000 m2, mis on seni suurim hoone maht Eestis. Ehitus koosneb kolmest kaarjast hoonest ehk tornist, mis kokku moodustavad omaette ühtse arhitektuurilise terviku. Parkima mahub ligi kuussada autot ehk umbes iga kolmas töötaja leiab koha.

Uut kontoripinda valides ei tohiks märkamata jätta innovatsiooni- ja äriparke, täna on trendikaim ilmselt Ülemiste City, kus terve piirkond on ehitatud läbimõeldult ning lahendatud on (töö)eluks vajalikud sõlmprobleemid - korralikud söögikohad, lasteaiad, suured parklad. Sellises keskkonnas on valmimas näiteks Lõõtsa 2 büroohoone, mille magnet ongi asumine linnakus - lähedal, turvaline ja hästi planeeritud.

Moodne ärihoone valmib ka Mustamäe tee 16. Sealne magnet võiks olla maja all asuv Selveri pood - pärast tööd ostlemine on tänapäeva ummikuteajastul raske ja tüütu ettevõtmine ning pood omas majas võib teenistujate päevastressi oluliselt vähendada. "Üürnike jaoks on praegu kõige õigem aeg otsuste langetamiseks, sest veel saab oma tulevase büroo planeerimisel kõigis detailides kaasa rääkida," arvab maja juhataja Jaan Kelder.

Tänasel vaiksel suvepäeval ongi paslik rautada rege, planeerides tulevane asukoht.

Uue/valmimata maja eelised:

  • Enamasti on valida suurem hulk kontoripindu kui olemasolevas majas, kus peab leppima värskelt vabanenud pinnaga.
  • Vabad pinnad on paindlikumad - saab tellida seinad ja uksed sinna, kuhu soov.
  • Saab teha spetsiifilisi ettepanekuid siseviimistluse ja materjalide osas.
  • Uued hooned on ehitatud tänapäevaselt, kasutades moodsamaid tehnikaid, liigendust, materjale.

Valmivate hoonete üürihinnad on teada. Valik 2008. aasta ärihooneid:

  • Tammsaare tee 49, 25 000 m2, hinnad alates 185 kr/m2
  • Lõõtsa 2, 20 000 m2, hinnad alates 160 kr/m2
  • Laki 34, 2000 m2, hinnad alates 175 kr/m2
  • Mustamäe tee 16, 12 100 m2, hinnad alates 175 kr/m2
  • Sõpruse pst 145, 13 000 m2, hinnad alates 185 kr/m2
  • Pärnu mnt 141, 11 500 m2, hinnad alates 195 kr/m2