Pärnu elamumessi ähvardavad juhi patud


Äripäev 30.07.2007

Eesti esimese elamumessi toimumine Pärnus sattus eelmisel nädalal kahtluse alla, kui Pärnu linnapea kolmapäevasel volikogu istungil hoonestusõiguse seadmise lepingu näidislinnaku kinnistule tagasi võttis.

Reedel otsustas volikogu planeeritud tegevusi siiski jätkata. Lepingu tagasivõtmise põhjuseks oli volikogu opositsiooni kuuluva IRLi fraktsiooni esimehe Mart Alliku avaldus, kes seadis kahtluse alla messi hoonestaja MTÜ Eesti Elamumessid juhi Meelis Niine usaldusväärsuse, viidates internetist leitud artiklitele.

Niinele ja volikogule tuli see üllatusena, sest Alliku algatas abilinnapeana 2006. aastal Pärnu linnavalitsuse ja Eesti Elamumesside koostöölepingu. Alliku möönab, et signaalid Niine ebaõnnestunud äride kohta jõudsid temani tänavu märtsis.

"Need andmed on olnud kogu aeg teada ja internet oli Pärnu linnas olemas ka aasta tagasi," jäi Niinele selgusetuks, miks küsimus tõsteti üles viimasel hetkel. Niine hinnangul on tegu poliitilise kemplemisega. Alliku meelest pole Niine väide asjakohane. "Algatasin küsimuse ja palusin järele mõelda. Linnapea võttis eelnõu tagasi. Kus on poliitiline kemplemine? See on poliitiline konsensus," rääkis Alliku, lisades, et linnast ei ole vastutustundlik anda 200 miljoni krooni eest vara hoonestusõiguseks kasutada MTÜ-le, kellel ei ole vara ning seega ka tagatisi ja mida juhib inimene, kelle eelmised ärid on küsitavad.

Volikogu ei soovinud Pärnu abilinnapea Peeter Saunpere sõnul opositsiooni seisukohast jõuga üle rullida ning jättis volikogu liikmetele võimaluse kõigi asjaoludega tutvuda.

Eesti Elamumesside juhatus tegi messiorganisatsiooni nõukogule ettepaneku kutsuda 13. augustil kokku nõukogu koosolek, et otsustada, kas elamumess toimub Pärnus või mitte, kuna nad soovivad end poliitikast distantseerida. Saunpere sõnul oleks kahetsusväärne, kui Pärnu jääks elamumessist tõestamata kahtlustuste tõttu ilma.

Reedel Pärnu linnavalitsuses toimunud linnaisade ja Eesti Elamumesside esindajate kohtumisel otsustati planeeritud tegevusi esialgu jätkata. Samal ajal uurib linnavalitsus, kas süüdistustel on alust.

"Kui opositsioonil on õigus, siis müts maha. Kui mitte, siis eks see müts põleb nende peas," nentis Saunpere.

Elamumess peaks esialgse kava kohaselt toimuma 2009. aasta juulis, ehitus peaks algama tuleva aasta kevadel.